Wpis z mikrobloga

4 doba po przeszczepie - inwazja biedronki

W trakcie leczenie przebywam w izolatce. Do pokoju dostaje się tylko powietrze oczyszczone przez filtr HEPA, panuje tutaj lekkie nadciśnienie aby powietrze z zewnątrz nie dostawało się przy otwarciu drzwi. Oddział zamknięty, dezynfekcja rąk, maseczka, fartuch, rękawiczki. Sterylizacja przedmiotów które mam dostać, a w środku tego wszystkiego ona - biedronka.

Dokładnie Harmonia axyridis - gatunek inwazyjny, stwierdzony po raz pierwszy we wrześniu 2006 w Poznaniu (w miejscu oddalonym o 10 minut od tego w którym właśnie się znajduję). Pierwotnie zamieszkuje tereny we wschodniej oraz środkowej Azji. Od 1918 sprowadzana do Stanów Zjednoczonych jako element walki z mszycami. Do Europy trafiła na początku do krajów bloku wschodniego(1964 - Ukraina, 1968 - Białoruś). Introdukowana we Francji rozprzestrzenia się po całej Europie.

Ofiarami, które w głównej mierze ponoszą szkodę z winy arlekinów są inne biedronki. Gatunki rodzime, dla terenów skolonizowanych przez Harmonię zostają dosłownie “wypchnięte” przez najeźdźców, co skutkuje spadkiem ich liczebności. Dodatkowo na ich niekorzyść działają nawyki żywieniowe Harmonii. Poza mszycami i innymi małymi pluskwiakami, arlekiny polują również na pozostałe owady, pożerając ich larwy i jajeczka. Nie są wybredne i kiedy na swojej drodze spotkają np. złoże jaj biedronki siedmiokropki (Coccinella septempunctata), bez wahania je pożerają. Atakuje również uprawy owoców m.in. nadżerając je.

Jeżeli ją zdenerwujemy to może nas pokąsać, co podobno jest wyjątkowo nieprzyjemne. Wydziela również żółtą hemolimfę która zawiera alergeny. Powodować może alergiczne zapalenie spojówek, astmę, pokrzywkę oraz obrzęk naczynioworuchowy.

Biorąc ją do ręki nie spodziewałem się tak ciekawego gościa. Odmiana którą złapałem to Succinea

U mnie fizycznie dobrze, dwunastnica poddrażniona przez leki powoduje delikatny ból. Dostaję osłonowe i powoli przechodzi.
Psychicznie zależy. W trakcie Wigilii było mi smutno i chciałem żeby jak najszybciej minął okres kiedy ludzie życzą mi miłych i rodzinnych świąt. Idź pan w cholerę z takimi życzeniami.

Dużo się uczę, także czas szybko mija. Dziś skończyć zamierzam vloga o przeszczepie i prawdopodobnie przez Skype będę miał korki.

Miłego dnia Mirki!

#prosilechoruje

#medycyna #biologia #oswiadczenie
p.....e - 4 doba po przeszczepie - inwazja biedronki 

W trakcie leczenie przebywam...

źródło: comment_8mj4of7VY022LP2DqNfEq3keE5kn2RjQ.jpg

Pobierz
  • 16
Jeżeli ją zdenerwujemy to może nas pokąsać, co podobno jest wyjątkowo nieprzyjemne. Wydziela również żółtą hemolimfę która zawiera alergeny. Powodować może alergiczne zapalenie spojówek, astmę, pokrzywkę oraz obrzęk naczynioworuchowy.


@prosile: SProstuję. Taką hemolimfę ma też kilkadziesiąt innych rodzimych gatunków. Generalnie nie czula, ale zawsze ktoś taki się znajdzie. Co do kąsania to jak każdy inny chrząszcz, ma żuwaczki typu gryzącego, przy tych rozmiarach wątpię żeby była w stanie naskórek przebić. Problemy