Wpis z mikrobloga

#propaganda #tvp #sawicka

Widzieliście propagandę w serialu "Ranczo" dzisiaj? No więc przysiadłem z rodzicami obejrzeć, bo mnie zaciekawił początek. No więc główna bohaterka, bardzo sympatyczna pani wójt, z którą widzowie niewątpliwie sympatyzują została aresztowana. W każdym razie w serialu wiadomo, że ta bohaterka jest niewinna.

Pierwsza moja myśl na początku oglądania: propaganda odnośnie Sawickiej.

No więc w serialu przedstawione jest to tak, że niewinna pani wójt została oskarżona o zarzut korupstwa, a to wszystko to jakieś gierki polityczne, fałszywe zarzuty, bohaterowie serialu odgrażają się co by nie zrobili gdyby dostali w swoje ręcę tych ludzi, którzy oskarżyli tą panią wójt, na koniec jeden z ważniejszych osób - senator stwierdza, że to nie jest skierowane przeciwko wójtowej bezpośrednio a przeciwko niemu bo są z tego samego środowiska, żeby przez nią dobrać się do niego, całe środowisko oczernić. No i jeszcze na koniec jeden z bohaterów stwierdza, że to przeciwnicy polityczni ukartowali.

A i nieźle rozbawiło mnie jak jedna z bohaterek użyła sformuowania "faszyści" w odniesieniu do osób odpowiedzialnych za zatrzymanie tej wótowej.

Hehe piękna propaganda dla papkożerców, nawet sprytna bym powidział. Tak żeby sobie taka osoba przeniosła sytuacje z fikcyjnego serialu do rzeczywistości. Wiem, że w sumie błahe, ale napisze wnioski.

Serial miał wywołać niechęć do tych "tajemniczych faszystów" w domyśle do pisu, miał przenieść sympatię z bohaterki serialu na panią Sawicką, jako niby tak samo pokrzywdzoną osobę jak w tym serialu. Widz miał przyjąć do wiadomości, że zarzuty dla Sawickiej nie były skierowane bezpośrednio przeciwko niej a przeciwko całemu środowiskowi czyli po.

A tak po za tym to oberwało się też palikotowcą i to dosłownie heh.
  • 6
@kapelusznikk: A to nie jest tak, że te odcinki były kręcone kilka miesięcy temu, a nie po ostatnich wydarzeniach? Chyba, że scenarzyści mieli cynk i wszystko było perfekcyjnie zaplanowane w czasie :> .
@Lukas77986: masz rację. ale tego typu propaganda to już tak spowszedniała, że się na nią nie zwraca uwagi. wszyscy są szczęśliwi, bogaci i uśmiechnięci i nikomu nie dzieje się źle. a żeby było coś odnośnie bieżącej polityki, rozgrywki między partiami to pierwszy raz się spotkałem.
@ppiasq: pewnie masz rację, że odcinki były kręcone kilka miesięcy temu, ale sprawa Sawickiej już funkcjonuje od dawna. Jeśli się postarali to mogli określić kiedy mniej więcej skończy się proces i w którym czasie serialu wrzucić ten motyw. Równie dobrze mógła to być przypadkowa zbieżność czasowa, ale tak jak mówiłem sprawa funkcjonuje już pare lat, więc mieli czas żeby to nakręcić :)