Wpis z mikrobloga

Miraski potrzebuje Waszej pomocy. Z racji mojej roboty (pozwolenia na wycinkę drzew), potrzebuje zorientować się co do kupna aparatu fotograficznego z gps do geotagowania zdjęć z funkcją wrzucania ich do istniejących już baz map, np. tu: www.geoportal.dolnyslask.pl. Za cholerę się na tym nie znam, może coś polecicie?.

Wymagania co do aparatu to dobry zoom (strzelanie zdjęć koronie drzew); optyczna stabilizacja obrazu; kompas do rozpoznania kierunku strzelanej fotki; aparat w budżecie do 3.000 zł.

Nie bijcie jeśli napisałem jakąś głupotę. Wertuje fora od 2 dni ale łeb mam na to za mały.

#fotografia #pytanie
  • 14
@minikrz: To szkło co napisał @duncanidaho2 to do zdjęć korony ok, pytanie tylko czy będziesz robił tylko zdjęcia samej korony? Bo jak nie, to będziesz potem naginał 50m od drzewa (albo lepiej), żeby mu zrobić zdjęcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Kazaaa: Próbowałem wymyślić zestaw z możliwie długim zoomem, w możliwie najmniejszych pieniądzach i żeby jeszcze gps miał. Jest jeszcze 18-200 vr ii ale sam ten obiektyw przekracza zaplanowany budżet. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@duncanidaho2: Dlatego właśnie napisałem, bo w sumie za mało informacji jest. Tak naprawdę nie wiadomo jak wielkie te korony mogą być, czy zdjęcia mają obrazować pojedyncze gałęzie na kilku fotach czy całą koronę (jednego drzewa czy drzew?), bo może starczyłby 18-105 - co na tym cropie da i tak efektywnie więcej, a będzie i szeroki kąt i zoom. A u nas sekwoje raczej nie rosną, więc może by starczyło. ( ͡
@Kazaaa: @duncanidaho2: sorki Panowie, że tak późno odpowiadam. Już precyzuje. Pod pojęciem korony drzewa chciałem powiedzieć o możliwych przesłankach do jego wycięcia lub nie. Fotografia ma uwiecznić choroby jakie mogą się drzewu przytrafić (np. rosnąca na nim jemioła, gałęzie drzew zainfekowane przez grzyby, robactwo etc.) co jest wtedy dla mnie jedną z wielu możliwych przesłanek do jego ścięcia. Z drugiej strony do fotografowania możliwych dziupli ptaków wszelakich, siedlisk nietoperzy etc.,
@minikrz: A zdjęcie drzewa jako całość (tzn. od korzenia po koronę) będzie potrzebne? Bo do tego co napisałeś, obiektyw który wskazał @duncanidaho2 będzie ok. Jedyny jego minus to, że jest ciemny (a w lesie z reguły za jasno nie jest), ale w założonym budżecie i tak nic innego nie kupisz co spełnia założenia dużej ogniskowej.
@minikrz: No to wszystko jasne. Teraz tylko na zakupy ( ͡° ͜ʖ ͡°) W związku z tym, że to lustro w najgorszym przypadku zawsze możesz dokupić kolejne szkło :-) A w końcu jak robienie zdjęć Ci się spodoba to kolejne body, akcesoria itd. itp. :D
@duncanidaho2, @minikrz: Wydaje mi się że może lepiej do body, D3300/D5200 dołożyć bo to wyjdzie z 200zł w porównaniu do D3200. Pytanie tylko co z tym kompasem, czy jest niezbędny?
Edit: Tzn. czy D3300 go ma? (nie wiem)
@duncanidaho2: Majo, majo. Mój stary "basenowy" Nikon AW100 ma kompas. W exif masz GPSImgDirectionRef i GPSImgDirection.

Dlatego też rzuciłem pytanie, bo D3300/D5300 w rękach jeszcze nie miałem i nie wiem czy to zapisuje? Obydwa body mają wbudowany GPS, co wyklucza wtedy kupno zewnętrznego - kwestia co z kompasem? Tu bi or not tu bi?

Ps. Same dane z odbiornika GPS ogólnie zawierają kierunek w którym się poruszasz, ale to "poruszasz" a