Wpis z mikrobloga

Mirki, taka sprawa. Są tu jacyś absolwenci mechaniki i budowy maszyn? A może macie kogoś takiego w rodzinie, albo dobrze znacie. Chodzi o to, że chciałbym dowiedzieć się chociaż trochę o tym, jak to wszystko wygląda tak naprawdę po studiach. Jeśli jest tu ktokolwiek kto może coś powiedzieć jak wygląda znalezienie pracy po tym kierunku w Polsce, jak za granicą (gdzie), i jak wyglądają zarobki w Polsce i za granicą to byłbym bardzo wdzięczny ( ͡ ͜ʖ ͡)
#studbaza #pracbaza #inzynieria #pytanie
  • 18
@mikolvjek: zależy czego oczekujesz od studiów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Cała branża jest pełna Sebixów, Januszów (produkcja/działy techn) tak jak budowlanka.

Lepiej celować w IT.

Ja w tym działam bo mam satysfakcję, od małolata się przerabiało romety/wsk/cz, przy okazji spawając, tocząc i frezując, przy okazji jakieś dodatkowe roboty, przy każdym rodzaju obrabiarki się trochę pracowało/praktykowało (no może nie przy karuzeli bo nówka sztuka dopiero przyjechała).
Uprawnienia na
@tomsonyot: no właśnie aktualnie IT chyba miażdży z tego co widzę inne dziedziny. Ale jestem ciekaw tej mechaniki, bo niby dużo słyszę i to często od ludzi, którzy np. mają duże firmy w tej branży lub podobnej, że bardzo dobry wybór, że narzekać na pracę i zarobki nie będę, itd. Ale jestem ciekaw jak to jest naprawdę, bo nigdy żadnych konkretów nie słyszałem. A takie IT to chociażby jeden z kolegów,
@mikolvjek: tyle dostajesz na pełen etat po studiach mag. z rocznym doświadczeniem jako młodszy konstruktor przy dobrych wiatrach, praca zawsze będzie w branży, ale nikt nie mówi czy przy AutoCAD w klimatyzowanym biurze czy przy Fanuc na produkcji jako guzikowy.
@tomsonyot: czyli jak na polskie warunki i tak nie tak najgorzej. Słyszałem też o przyjemniejszych przypadkach i to też w Polsce. Chociaż nie ma się co oszukiwać na pewno nie każdy po tym kierunku będzie miał zarobki programisty. Fajnie jakby ktoś jeszcze miał jakieś legitne info dla porównania ;)
@mikolvjek: ta stawka i tak jest optymistyczna, bo znam takich co mają na dzień dobry 1600 (inż. ale brak średniego technicznego) na umowę o pracę, branża automotive, ale zależy od regionu.
@tomsonyot: Niesamowite głupoty i uogólnienie odnośnie zarobków. 2.5k to dobrze na start? Można spokojnie więcej wyciągać na starcie, a takie 1600 to staż /okres próbny. Chyba że ktoś jest słaby jak diabli. Po studiach 2.5k to minimum, nawet nie w automotive
@mikolvjek: Pracy w Polsce jest mnóstwo dla konstruktorów. Sam obszar Wrocławia to masa firm z automotive które szukają praktycznie cały czas, do tego firmy outsource'gowe, produkcyjne innych branż. Już spokojnie od 3 roku studiów można szukać firmy i łapać się na jakiś staż w trakcie studiów. Inne regiony też poszukują, sprawdzaj sobie oferty na pracuj pl, albo innych stronach. Trochę tego jest. Niestety w Polsce te zarobki blado wyglądają w stosunku
@mrsiekierka: wszystko zależy od regionu, bo im bardziej na zachód to woda inaczej płynie, te kwoty niestety są realne na ścianie wschodniej, swego czasu w jednym zakładzie operatorzy cnc śmieszkowali ostro bo dostawali więcej od technologów (fakt że zakład 20 lat temu sprywatyzowany, ale czas się chyba zatrzymał).
W automotive jeśli chodzi o wspomaganie projektowania to raczej działacie w CATIA niż Solidach?

@mikolvjek: kolega się pyta bo zmienia kierunek czy
@tomsonyot: jestem aktualnie na drugim roku MiBM i tak sobie rozmyślam na ile dobry był to wybór :P Zaczynam też myśleć na jakiej specjalizacji by się tu skupić itd. A mało tak naprawdę wiem jak to wygląda potem na rynku pracy
@mrsiekierka: źle mnie zrozumiałeś, jako tako wiem CO można robić, ale co mi po informacji, że np. moge zostać konstruktorem, mogę zajmować się maszynami takimi czy takimi. Chodziło mi bardziej o fakty z życia wzięte, czy faktycznie jest tak łatwo o pracę, czy zarobki są faktycznie powyżej przeciętnej i jakie one są, itd.
@mikolvjek: ja po wydziale budowie maszyn, pracuje jako mlodszy konstruktor w korpo, 3k netto, kujawsko-pom, rok stażu. Rekruterzy dzwonią ale jak mówie 4400 netto to się temat urywa. :) Pracuje w CATII, PLM, jako tako ogarniete GD&T.