Wpis z mikrobloga

Witam wszystkich mirkujących.

Chciałbym zacząć uczyć się języka programowania LISP.
Stąd też mam dwa pytania:
1. Czy ktoś z was zna jakiś dobry poradnik opisujący podstawy języka? Jeśli tak, to prosiłbym o podlinkowanie
2. Jakie IDE pod Linuxa polecacie? Słyszałem, iż Emacs wraz ze SLIME-em jest najlepszym wyborem, ale niestety, ze względu na to, iż nie obsługiwałem tego programu nigdy wcześniej, mam problemy ze złożeniem wszystkiego do kupy (nic, czego po jakimś czasie nie rozwiązałbym sam, ale jeśli będzie ktś skłonny pomóc, to naprawdę byłoby miło).

#programowanie #lips #emacs #emacsemprzezsendmail #ide #sata
  • 19
@duobix: cały czas sobie powtarzam, że kiedyś, kiedyś się nauczę vim-a, ale jakoś nigdy do tego nie doszło, chociaż parę razy miałem już za sobą tutorial i edycję kilku plików… jakoś to nie dla mnie.

@fnord23: dzięki Mirku!
@fnord23: dzięki, w wolnym czasie na pewno z tego skorzystam. Szczerze, to nie wiem czemu nie zajrzałem na wiki Archa…

@informatyk15000k: najpierw chcę ogarnąć jakiekolwiek podstawy, bo podobnież język jest taką łąciną programowania - niby nieużywany, ale jak się go zrozumie, to nagle wszystko staje się bardziej przejrzyste ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@wnocy: cały czas w to wierzę, dlatego co jakiś czas próbuję jeszcze raz
@Kavelach: nie ucz się wszystkiego od razu. Najpierw opanuj hjkl, ale używaj jak zwykłego edytora. Z czasem dodawaj do tego więcej. Największa moc VIMa to nawigacja po kodzie - za to go kocham. Dorzuć jakieś wW, bB, fF, marki. Z czasem odkryjesz więcej rzeczy, które przyspieszą Ci codzienną pracę.
@informatyk15000k: ten link odsyła mnie na stronę główną; nie chodzi ci przypadkiem o to?

@wnocy: to jest bardzo przydatna wskazówka; szkoda tylko, że nie napisałeś w jaki sposób się z Vim-a wychodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ale bardziej serio - byłbyś na tyle miły, aby rozpisać co te trzy skróty robią oraz powiedzieć mi, czy da się Vima używać jako normalnego IDE z kompilatorem?
@Kavelach: Clojure to też Lisp. Jest jeszcze Scheme.
Common Lisp jest najbardziej "tradycyjny" i ma wszystko łącznie z dziadem i babą.
Scheme jest mały, lekki, elegancki i głównie akademicki. Jest na nim oparta świetna książka - SICP, bardziej ogólnie o programowaniu, a nie o samym języku.
Clojure jest nowy, błyszczący i najbardziej praktyczny.
@Kavelach: da się używać VIMa jako IDE, ale to nie jest dobre rozwiązanie. Do pisania w konkretnym języku są dedykowane środowiska. Podpowiadanie w VIMie nigdy nie będzie tak dobre jak w rozwiązaniach stworzonych do pisania w danym języku, ale w VIMie zrobisz dużo szybciej coś co w innym edytorze robiłbyś dłuższą chwilę - możesz nagrywać makra i je odtwarzać, możesz kopiować do różnych nazwanych schowków, itd.

w skacze do początku nowego