Wpis z mikrobloga


Mirki drogie zna ktoś (i poleca) z województwa mazowieckiego, najlepiej z okolic Warszawy kogoś kto ma odpowiednie uprawnienia i umiejętności, aby przygotować projekt instalacji elektrycznej lub sanitarnej dla domu jednorodzinnego?


W związku z tym, że prace koncepcyjne prawie zakończone i teraz z architektami dobieramy już materiały i technologie, to czas znaleźć projektantów instalacji elektrycznej i sanitarnej. Niestety architekci nie są w stanie nikogo polecić, bo z kim nie pracowali, to wiecznie był kłopot. Mamy na ten moment tylko dobrego konstruktora.

Z racji, że będę pewnie takimi pierdołami, durnotami i chłamem spamował co jakiś czas, a w pewnym momencie pewnie i chwalił postępami, to zakładam tag (łatwiej czarnolistować).

#eloarsiebuduje #budujzwykopem
eloar - ! tl;dr;
Mirki drogie zna ktoś (i poleca) z województwa mazowieckiego, najle...

źródło: comment_v8hnKsDFAmoOpqcsEfNfMrh5WJI4Vhcz.jpg

Pobierz
  • 10
@eloar: Hej, ja do siebie brałem projekt sanitarki od gości z Bielska Białej (firma instalpol). Widzę że teraz nieco rozszerzyli ofertę i robią też projekty podłogówki (z częścią CO, to akurat zamawiałem w ekoheat - z pomorza) oraz rekuperacji (to brałem z cyrkulacja.pl wraz z wykonawstwem). Budowałem pod Warszawą, powiat wołomiński i akurat do prac projektowych/koncepcyjnych nie ma dużej konieczności obecności na miejscu. Warto uwzględnić projekt rekuperacji i odkurzacza centralnego jeszcze
@splatch: czyli radzisz projekt rekuperacji przygotować przed sanitarnym, no to muszę szybciej ogarnąć, choć chyba będziemy mieć łatwiej, bo na przykład na ukrycie przewodów wentylacyjnych przewidujemy podwieszenie sufitu na parterze.
Jak rozumiem moja chęć bezpośredniego kontaktu z projektantem instalacji i ułatwienie tym pracy architektom koordynującym całość jest raczej zbędną 'ekstrawagancją'?
Kiedy robiłeś, jakie koszta projektów? Domyślam się, że projekt rekuperacji był albo taniej, albo nawet w cenie, skoro ta sama firma
@eloar: Radzę zacząć od rekuperacji, ponieważ wiem, że to jest najbardziej konfliktowa rzecz. Rury od CO mają 2 cm średnicy, rury od rekuperacji mają .. 10 cm i więcej a równoważny przekrój to 15x5 cm (pole powierzchni koło/kwadrat). U mnie rury były ukryte w warstwie izolacji akustycznej wylewki na piętrze, a tam gdzie wyszło mało w suficie podwieszanym. Warto pamiętać o tym, że ściany nośne mają wieńce (o tym dalej) i
@decker: Moje było właśnie odchudzone - tzn. mniej betonu (w projekcie było wysokie na 80 cm!), za to więcej stali, ponieważ w projekcie miałem strop teriva a robiłem monolityczny i te 20 cm różnicy znaczyło tyle co wylewanie nadproża ponad strop.

Jeśli nadproże robisz cieńsze - to wówczas musi być wyższe. Jeśli chcesz zmniejszyć wysokość bez wychodzenia poza kontury ścian (po co komu kawał wystającego marznącego betonu na elewacji a tym
@splatch: fajnie ale nie robię stropu nad garażem. Może jakimś wyjściem byłby słup w środku i dwie bramy ale nie będzie to ładnie i praktycznie.
@decker: Najlepiej gęściej zbroić. Jak nie masz stropu to możesz również podnieść dach wyżej i wydłużyć okapy, żeby zachować proporcję (ściana 20 cm wyżej = 20 cm dłuższy okap), ale to będzie bardziej problematyczne niż dorzucenie 200-300 PLN na stal. I masz rację - słup po środku bramy to najbardziej upierdliwa rzecz.