Wpis z mikrobloga

Niech mi ktoś wytłumaczy co to są pasywa, bo zaraz mnie szlag trafi...
Wszędzie inna definicja. Albo, że pasywa = źródła finansowania aktywów albo ze pasywa = wydatki.

O ile np. pożyczka to i wydatek i źródło finansowania to jedzenie czy dom (co w niektórych definicjach jest nazywane pasywami) to tylko wydatek.

#ekonomia #finanse
  • 19
  • Odpowiedz
@Gretiss: Twoja pierwsza definicja jest dobra, pasywa to nic innego jak źródła finansowania aktywów, dzielą się na kapitał własny i dług. Dla przykładu, kupujesz sobie auto za 10 tysięcy, z czego 5 tysięcy to Twoja własna kasa, a pozostałe 5 tysięcy to pożyczka z banku. W aktywach masz samochód, a w pasywach kapitał własny w kwocie pięciu tysięcy i zobowiązania w kwocie pięciu tysięcy.
  • Odpowiedz
@Gretiss: wydaje mi sie, ze twoj tok rozumowania aktywow/pasywow wywodzi sie od poradnikow pseudoekonomistow, mysle, ze to jakis robert kyosaki, niestety to sa jakies wymysly.
masz ochote na nauke rachunkowosci to polecam wzorcowy bilans I sobie na spokojnie go poprzegladac wieczorem.
  • Odpowiedz
@Gretiss: aktywo nie musi przynosic zyskow, czasami aktywa chociazby inwestycyjne przynosza strate, ogolnie sie przyjmuje, ze aktywa to wszystkie skladniki majatki jednostki
  • Odpowiedz
aktywa - kontrolowane przez jednostkę gospodarczą zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, uzyskane w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.


To definicja z wikipedii. No rozumiem, że nie zawsze przynoszą zysk ale mogą go przynieść ale jak kupię sobie mieszkanie, aby w nim mieszkać to nie przyniesie mi to korzyści ekonomicznych więc chyba nie można go nazwać aktywem. Może się myle, dlatego pytam.
  • Odpowiedz
@Gretiss: Aktywa i pasywa najczęściej rozpatruje się w kategorii przedsiębiorstw, organizacji rządowych i pozarządowych itp.

Jednakże, tak, nawet obiad jest aktywem. Korzyść nie musi być finansowa, a raczej może zostać wyrażona w mierniku pieniężnym. Najprościej ujmując: Aktywa (majątek) to wszystko co masz i możesz to jakoś wycenić. Pasywa to źródła finansowania aktywów (Skąd wziąłeś na to pieniądze?).
  • Odpowiedz
@Gretiss: Może czytasz coś pana Kiyosaki? :) On tam trochę miesza, rozumie pojęcie aktywów i pasywów nieco inaczej. W skrócie aktywami nazywa to, co może przynieść dodatni przepływ pieniężny, a pasywami wszystko, co obciąża budżet domowy (wiąże się z wydatkami).

Standardowe rozumienie aktywów i pasywów (zgodnie z zasadami rachunkowości) jest takie, jak napisała wyżej np. @polusiowa

Aktywa to wszystkie zasoby gospodarcze - środki trwałe, gotówka, lokaty itp.
Pasywa to źródła, którymi
  • Odpowiedz
@SovereignJulien: Czyli jeżeli prowadzę firmę i wydałem przyjęcie dla pracowników to w bilansie ujmuje to tak, że to przyjęcie to aktywo a jakaś część zysków firmy, dzięki której sfinansowałem przyjęcie to pasywo?
  • Odpowiedz
@Gretiss: Niestety nie. z czysto rachunkowego punktu widzenia:

Zorganizowanie przyjęcia jest dla firmy kosztem, więc jest w rachunku zysków i strat (przychody - koszty = zysk)

Za przyjęcie musiałeś zapłacić, więc pomniejszył się stan gotówki w aktywach, a po drugiej stronie (w pasywach) zmniejszył się kapitał własny. Poniosłeś koszt, który zmniejszył zysk, który jest częścią kapitału własnego.

Rachunek zysków i strat "przenika się" z bilansem.
  • Odpowiedz
@Gretiss: W bilansie ujmuje się majątek (aktywa) i źródła finansowania (pasywa) na dany dzień. Przyjęcie nie jest aktywem, bo nie możesz tego fizycznie "mieć". Przyjęcie ujmuje się jako koszt tj. zmniejszenie aktywów. Np.

BILANS
Aktywa: 2 000zł w gotówce, 8 000zł w banku. Pasywa: 4 000zł kapitał własny (czyli po prostu Twoja własna kasa), 6000zł kredyt z banku.

Czyli masz 10 000zł do dyspozycji, z czego część to Twoja własna
  • Odpowiedz