Wpis z mikrobloga

Hej Mirki,
mam #windows10 i trzy partycje. Jedna z tych partycji jest mi nie potrzebna więc chciałbym tam zainstalować #ubuntu lub #mint, no jakiegoś linuksa opartego na ubuntu. Ale nie wiem jak. Muszę mieć Windowsa, ale 80% czasu będę korzystał z Linuksa. Więc jak zrobić by mieć dwa systemy jednocześnie?

1. Jak próbuję zainstalować Ubuntu, system wykrywa dysk ale nie wykrywa partycji
2. Tutoriale na dual boocie przeważnie nie działają na pierwszych krokach (np. wyłączenie "Fast start-up", nawet nie mam takiej opcji a zmiana przez regedit nie dała widocznych zmian więc nie wiem czy zmieniłem)

Co mi poradzicie?


#systemyoperacyjne #dualboot #ubuntu #linux #windows #windows10 #pomocy
  • 3
@Mortale: zwolnij miejsce po trzeciej partycji. Niech Linuks ci to podzieli i sformatuje. "fast startup" to opcja w biosie ukrywająca ekran startowy z możliwością wyboru dysku/botowalnego urządzenia. Nie mam W10, nie wiem też z czego ci się odpala system - z UEFI może być inaczej. Potrzebny ci będzie też bootloader - są gotowe, szukaj. Reszta w poradnikach.
@Mortale:
1. Masz trzy partycje (zakładam że wszystkie są podstawowe), to tą niechcianą usuń.
2. Partycjonowanie(zakładam schemat msdos a nie GPT). Moja sugestia Podstawową z punktem montowania "/" w ext4 rozsądne minimum ~20GB(może być większe według uznania). Resztę robisz na rozszeżoną i pod nią: Logiczna na "/home" (tyle ile potrzebujesz lub mniej) w systemie plików ext4 + ew, SWAP(partycja wymiany, może potrzebna jeżeli chcesz hibernować notebooka lub potrzebujesz mielić duże pliki
@marek-sisey-tymoszczuk: @sirpingus: Dzięki Mirki za rady, problem rozwiany. Dysk, na którym siedział Windows był MBR, wystarczyło go zmienić na GPT i potem wszystko poszło z górki, Ubuntu samo wykryło Windowsa, odnalazło wolną przestrzeń, złapało moją rączkę i przeprowadziło przez instalację ( ͡° ͜ʖ ͡°) teraz tylko GRUBa muszę umieścić wyżej w priorytetach uruchomiania komputera.