Wpis z mikrobloga

hej mircy z #planszowki i #grybezpradu, jaką polecacie eurogrę na start ? zależy mi na zbieraniu surowców ewentualnie kontroli mapy. Poluję na agricolę i cavernę ale boję się że są to za ciężkie tytuł na start dla mojej dziewczyny i inttrukcja może ją zrazić a głównie z nią będe grał na początku. Osadnicy z catanu odpadają. co innego ?
  • 18
  • Odpowiedz
zmień różowego jak agricola ją przerasta
a jeśli instrukcja ma ją zrazić to naucz ją grać osobiście :P ja zaczynałam od agri i całkiem dobrze to wspominam
  • Odpowiedz
@Slejpnir: z łatwych eurogierek to Szczęść Boże (podobny, tańszy odpowiednik to Magnum Sal). Agricola nie powinna przerazić, pooglądacie 1 czy 2 filmiki i będzie ok. Może warto pomyśleć o Tzolkinie? Trochę urozmaicenia tam jest z mechanizmem kręcącego się koła. Jednak jak #rozowy jara się zwierzątkami, to tylko Agricola ;> Jest też coś takiego jak "mała Agricola" uproszczona wersja dla dwóch graczy. Można sobie wypróbować, pograć "chwilę" i sprzedać by kupić "pełną
  • Odpowiedz
@Slejpnir: każdemu już chyba będę proponować tę stronę
http://pl.boardgamearena.com/#!gamelist
rejestracja jest darmowa. Masz do dyspozycji około 100 tytułów idealne do nauczenia się zasad lub wypróbowania danej pozycji. Co do eurogier to na początek klasyczny klasyk epoka kamienia, później polecany tzolkin lub puerto rico. Na sam koniec polecę caylusa, ale jest to dość trudna gra.
  • Odpowiedz
@Slejpnir: Jeśli chcesz zacząć od euro na początek i nie chcesz nikogo zrazić to istnieje tylko jeden wybór:
Epoka Kamienia
Jest to idealny pomost pomiędzy tym co ludzie wyobrażają sobie jako grę planszową, a porządnym euro. Jest element losowy (na który mamy znaczny wpływ) w postaci kostek co bardzo pomaga osobom, które planszówki kojarzą z kostką. Jest kilka strategii prowadzących do zwycięstwa no i przede wszystkim są podstawy worker placement, które
  • Odpowiedz
@Slejpnir: A ja mam Kawernę i śmiało mogę polecić. W 2-4 osoby gra się rewelacyjnie. Potem to trwa już trochę za długo. Gra ma wiele elementów i może się wydawać trudna, ale po jednej rozgrywce każdy połapie o co w niej chodzi. Problemem jest tylko jej rozmiar, bo nie mieści mi się na żadnym stoliku i muszę grać na podłodze.
  • Odpowiedz
@nuxxie: nie wiem czy ją przerasta nigdy nie widziała tej gry, ja z resztą na żywo też, ale po prostu wolę nei zrazić jej za dużą ilością elementów czy zasad. 7 cudów świata, patchworka i rój ogarnia bez problemu.
@Stah-Schek: próbowałem tak przy 7 cudów świata, ale jak okazało się, że zapomniałem wspomniec o czymś to pretensje do mnie :/ więc teraz wolę dać jej instrukcję i niech się sama
  • Odpowiedz
@Slejpnir: Wydaje mi się, że dużo zasad jest prostszych:
- zboże, warzywa, zwierzaki można od razu wymieniać na jedzenie, nie trzeba do tego specjalnych budynków, ani akcji w stylu "upiecz chleb"
- a Agricoli najwięcej punktów było za posiadanie X zwierząt/zboża/warzyw (i w dodatku x było różne dla każdej kategorii), a każde następne się juz nie liczyło - tutaj nie ma tego ograniczenia - dużo łatwiej się liczy co się bardziej
  • Odpowiedz
@Slejpnir: @Stah-Schek: Według większości graczy Kawerna to Agricola 2.0. Sam uwielbiam Agricolę, ale nie grałem w Kawernę więc nie mam porównania. Z tego co się orientuję to główna wada Agricoli (musisz iść we wszystko po trochu) została wyeliminowana w Kawernie. Z drugiej jednak strony Agricola z uwagi na ilość kart i kombosów oferuje niezrównaną regrywalność (my w homerulach draftowaliśmy karty z pewnej puli).
Jak coś to możemy umówić się na
  • Odpowiedz
@Hafahafa: @Stah-Schek: To ostatnie szybkie pytanie bo chyba wszystko już wiem - czy kawerna będzie dużo cieższa do ogarnięcia dla osoby, która nigdy nei grała w gry z worker placementem, czy to ta sama waga co agricola ?
@Hafahafa: z chęcią jakbys organizował jeszcze jakieś spotkanie w krakowie wpadłbym przetestować albo nawet zobaczyć agricolę.
  • Odpowiedz