Wpis z mikrobloga

Krótki film pokazujący zachowanie dwóch czarnych dziur oraz materii znajdującej się w okół. Widać tutaj rodzaj soczewkowania grawitacyjnego (tzn. promienie Einsteina) dwóch masywnych czarnych dziur oraz końcowe połączenie obiektów. Film zainspirowany pierwszymi odczytami z placówki LIGO która wykryła subtelne "falowanie" czasoprzestrzenii z odległości 1.3mln lat świetlnych u obiektów przekraczających 36 oraz 29 mas słońca.

https://www.youtube.com/watch?v=I_88S8DWbcU

#astronomia #astronomiaodkuchni #ciekawostki #fizyka #astrokejon #kosmos #kosmosboners
  • 10
@Kerykejon:
Nie znam się, ale mam pytanie:
Jak szybko następuje takie połączenie czarnych dziur. O jakich rzędach czasu mówimy?
I zakładając, że żylibyśmy w pobliżu którejś z tych gwiazd które podczas tego soczewkowania #!$%@?ą w lewo i w prawo, to jaki miało by to nas wpływ, w jaki sposób byśmy to odczuwali?
@nightfaler: Siły pływowe rozrywałyby planetę, jak działo się np. na planecie Miler w filmie Interstellar (te ogromne fale). Jeśli jednak planeta była by odpowiednio dalej, że siły pływowe nie były by takie silne to widziałbyś dysk akrecyjny obu czarnych dziur.
@nightfaler: @Go_Ask_Alice: jesteś pewien, że sił pływowe rozerwałyby planetę? Czemu? Skoro siły pływowe dwóch czarnych dziur (o masie a więc i grawitacji większej niż masa czarnej dziury powstałej na skutek ich połączenia) nie rozerwały tejże planety?
I skąd dysk akrecyjny skoro łączą się dwie czarne dziury a nie materia jest zasysana przez czarną dziurę?
@nightfaler: Nie jestem zawodowym astronomem ale postaram się odpowiedzieć na pytanie najbardziej racjonalnie z mojego punktu widzenia.

Czas w kosmosie to jest bajka która nie ma jeszcze zakończenia. W tym przypadku samo zajście połączenia może się odbyć w 0.0001s, jeśli chodzi natomiast o czas potrzebny do zbliżenia dwóch takich masywnych obiektów do siebie można przyjąć spokojnie, że jest to rząd kilku mld lat lub mln lat - tu obrazek "Astronomowie pomylyli