Wpis z mikrobloga

@wytrzzeszcz: nie mam dużego doświadczenia ale zaczynam od rąk, palce zawsze działało do kolan nigdy nie doszedłem. Tak poważnie jaki szyfr i czy ogólnie zastanawiałeś się czy czasu starczy ?
  • Odpowiedz
@wytrzzeszcz: łamanie szyfrów to wyższa matematyka, jesteś dobry z matmy?

anegdota: kiedyś ogłoszony był kurs na jakieś szyfrowanie, prawdopodobnie it...

firma przedstawiła swoje propozycje, po czym nastąpiła przerwa obiadowa. na tej o to przerwie profesorowie matematyki na serwetkach rozgryźli sposoby złamania szyfrów...

o ile nie jesteś wybitnie uzdolniony z matmy, to nie wróżę Ci niczego bez konkretnego kucia
  • Odpowiedz
@djmatthaeus: ( ͡ ͜ʖ ͡) tak w kit, dyskretna i takie tam heheszki to mi idą nawet, ale analizę robiłem 3 razy na uczelni, zwróć uwagę, że chodzi o opisanie mniejwiecej narzędzi do SI a nie samodzielne liczenie.
  • Odpowiedz
@wytrzzeszcz: no to po prostu wyposaż go w łamanie wszystkich szyfrów które nazwałeś klasycznymi.
np. szyfry przestawieniowe (w tym polialfabetyczne) -> analiza częstości
  • Odpowiedz
@wytrzzeszcz: Może program CrypTool pomoże Ci z ogarnięciem szyfrów historycznych. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A co do matematyki, to raczej szyfry opierają się na algebrze (np. przestrzenie afiniczne w AES-ie), a nie analizie czy dyskretnej, ale ciężko o klarowne rozgraniczenie. Jednakże nie musisz znać matematyki wyższej do zabawy z szyframi historycznymi. ROT13 to na kartce złamiesz. ( ) W szyfrach podstawieniowych (tych
  • Odpowiedz