Wpis z mikrobloga

Namowiony przez @fervi do Qemu. Zainteresowalem sie tematem i postanowilem, ze zostanie ze mna na dluzej.

Jako, ze zaden z dostepnych konfiguratorow GUI nie do konca mi pasowal z roznych powodow to postanowilem, ze napisze sam mechanizm 'spawnujacy' maszyny wirtualne.

Jak pozniej pomyslalem, fajnie by bylo gdyby skrypt uruchamiajacy maszyne wirtualna byl generowany automatycznie podczas procesu ustawiania maszyny.

Tak powstala wczesna wersja VMInstaller, ktora jeszcze jest daleka od idealu ale podstawowa funkcjonalnosc ma juz zawarte.

Skrypt w odpowiedzi na wprowadzone przez uzytkownika dane, tworzy obraz wirtualnego dysku, plik uruchamiajacy/spawnujacy maszyne wirtualna i rusza proces instalacyjny.

Po procesie instalacyjnym w naszym folderze z maszynami wirtualnymi pojawia sie plik wedlug schematu nazwamaszynywirtualnej.sh ktorego mozemy uzyc do jej odpalenia. Zas obraz dysku zawarty jest w podfolderze IMG a jego nazwa to nazwamaszynywirtualnej.img

Skrypt nie jest jakis super zaawansowany ale spedzilem nad nim kilka godzin wiec dziele sie. Moze komus sie przyda, moze z czasem go rozwine badz ktos zechce go rozwinac.

PS. Skrypt zaklada, ze folder z maszynami wirtualnymi znajduje sie "/vms/" a w nim foldery "ISO" gdzie trzymane sa obrazy instalacyjne oraz "IMG" gdzie zapisywane sa obrazy dyskow.

*Sciezki mozna zmienic na samej gorze w skrypcie.

PPS. Nie zwracajcie prosze uwagi na bledy jezykowe. Chaos, wszedzie chaos.

#zrodla https://justpaste.it/s826

#bash #linux #qemu #kvm #vm
  • 7
@list86: Nie pasowalo mi to, ze wymagal sporo dodatkowych pakietow a na sam koniec mial problem z podlaczeniem do Qemu.

W rezultacie polecial do smieci i ciesze sie bo dzieki temu powstaje moje narzedzie ktore jest bardziej mojsze.

A wiadomo ze najmojsze jest najlepsze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@TypowyNerd: nawet podziwiam chęci, ale skonczysz z ubozszym klonem libvirtd.
Btw. problem z podlaczeniem się wynika z polityki uprawnień, na wiki archa (( ͡° ͜ʖ ͡°)) jest opisane jak się podpiąć normalnie bez policykitów.
I jest paczka virt-install instalująca i konfigurująca nowe vm-y.
@jestem_w_szoku: Zakladajac, ze w ogole skoncze ( ͡° ͜ʖ ͡°) to zyskam narzedzie nie wymagajce dodatkowych komponentow.

Zdaje sobie sprawe z tego, ze to jak wynajdywanie kola raz kolejny ale czy na tym wlasnie nie polega swiat Linuksa? :) zobacz ile alternatyw wokol.

@cruc: No i sie wydalo :)

PS. Przy okazji rozwijam swoje umiejetnosci w BS i moze ktos zechce sie dolaczyc. Wiec same plusy