Wpis z mikrobloga

W tym sezonie jeszcze się nie chwaliłem swoją mini-uprawą, ale w końcu nadszedł ten czas.
Na ten moment wygląda to tak jak poniżej.
Mam 200 kubeczków, niestety około 30 jeszcze nie skiełkowała ;(

Mam ponad 35 odmian.

Niestety pojawiły się dwa problemy: wyciąganie się siewek i wciornastki.
Co do wciornastków to zainfekowana była ziemia do rozsad kupiona w Obi. I po podlaniu niestety robale się uaktywniły. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia sobie z nimi poradzę.

Co do wyciągania to z moje tegoroczne doświadczenia potwierdzają, że bez doświetlanie po prostu muszą się wyciągać i nie ma na to żadnej rady. W tym roku mam spore okno wychodzące na południowy zachód i niczym nie zacienione, a i tak są mocno powyciągane i powyginane - zrobię z tym porządek przy przesadzaniu.

Jest jeszcze jeden minus - ręczne podlanie takiej liczby sadzonek zajmuję sporo czasu...

#chilizgobim

#chili #papryczki #papryka #chilihead #domowyogrod #rosliny #botanika #ostrezarcie #uprawiajzwykopem #ostrakuchnia
Pobierz gobi12 - W tym sezonie jeszcze się nie chwaliłem swoją mini-uprawą, ale w końcu nadsz...
źródło: comment_8oQAoI4ay5WXlG19lBLLs1PJPPWBy20p.jpg
  • 21
@matt_crow: Ja się poddałem i stwierdziłem, że będę "prostować" przy przesadzaniu. ;p

@goromadska: Haha no właśnie tak sobie pomyślałem, że przesadzanie to będzie ciężki weekend. ;p
A jeszcze dodatkowo wysiałem Capsicum chinense trochę wcześniej niż Annuumy, więc do przesadzania będą się nadawać praktycznie w tym samym momencie.
@gobi12: ładna uprawa! Czy mógłbyś podpowiedzieć czym nawozić papryczki? W Twoim poradniku podałeś odnośniki do forum, ale jest tam kilkadziesiąt stron, przez które trzeba się przedrzeć żeby coś wyłapać.
@maros: To zależy od tego co uprawiasz i jak. Na początku powiedzmy do 3 pary liści nie powinno się przesadzać z nawozami. Sam dobrej jakości biohumus powinien starczyć. Potem gdy zaczną kwitnąć trzeba by się zainteresować czymś bardziej złożonym, ale to zależy od tego jak w danym momencie wygląda roślina. Wg. mnie lepiej nie dać nawozu niż dać za dużo lub zły.

Z innej beczki polecam octan wapnia. Łatwo i tanio
@KrowkaAtomowka: Gdzieś za 2-3 tygodnie wszystkie trafią do półlitrowych kubeczków. A około 2 tygodnia maja wywiozę je na wieś, gdzie wylądują w gruncie. Część w tunelu, część pod daszkiem, a część bez osłon. W bloku zostawiam sobie ze 2-3 w dużych 20 litrowych donicach, w których mogą siedzieć praktycznie do grudnia.
@severian: Wyjmuję z małego kubeczka, urywam liścienie i pierwsza parę liści jeżeli brzydko wyglądają (tylko robię to delikatnie, żeby nie zepsuć całej roślinki). Pakuję do większego kubeczka w ten sposób, że zasypuję sadzonkę ziemia praktycznie pod samą druga parę liści (ale w taki sposób, żeby liście nie dotykały gruntu) i ustawiam tak, żeby to co w nowym kubku będzie nad ziemia stało prosto. Później będzie więcej Słońca i już nie będą
Obecnie nie. Miałem 2 letnią, w obu latach pięknie owocowała, w drugim roku miała około 1m wysokości. Ale nie miałem jak jej przetrzymać ostatnio i w grudniu ją zlikwidowałem. Ale wiem, że niektórzy robią coś ala bonsai z papryki, więc da się na pewno trzymać wiele lat.

A napisałem gdzieś 1,5l? Teraz są w 250 ml potem trafią do 0,5l, a na koniec do gruntu, a kilku wybrańców do 15/20l donic na