Wpis z mikrobloga

#astronomia #astrofoto #teleskop #kosmos

Drogie Mirki,
Od zawsze byłem pasjonatem kosmosu i nadszedł ten dzień kiedy w końcu mogę kupić porządny teleskop. Od jakiegos czasu czytam i czytam... ale zrozumiałem w końcu, że tylko mirko! :)

Mieszkam ja sobie w UKeju, w średniej miejscowości co zowie się Warrington. Zanieczyszczenie światłem jest na poziomie 3-6, ale godzinke drogi samochodem mam do "dark spotu" który ma 0-1.

Po długich męczarniach skompletowałem taki zestaw:

- Teleskop : używany XT10 (350F)
- Oczka - używane 10mm & 12mm X-Cel Celestron (105F)
- nówka 17mm Celestron 17mm Ultima (75G)
-używane 30mm wide filed (30F)
- Collamination - użwyane Ascension Cheshire Collimation Eyepiece (13F)
- Filtr księżycowy

Wszystko w sumie, ze 585F z transportem. Dajcie znać, czy to w miarę dobry deal.

Dzięki!
  • 6
@tauku:

Zanieczyszczenie światłem jest na poziomie 3-6, ale godzinke drogi samochodem mam do "dark spotu" który ma 0-1


śmiem wątpić że "0-1", jeśli godzinę stamtąd jest "3-6", no ale mniejsza z tym, możesz sprawdzić kolejnym razem zasięg gwiazdowy i zweryfikować.

1. Z tego co widzę to ten XT10 ma GoTo- daruj sobie to, a zaoszczędzone pieniądze przeznacz na lepszy okular. Nauczysz się nieba i stwierdzisz że wyrzuciłeś kasę w błoto. No
@tauku: aha, nie wiem jak cenowo, ale np. ta Ultima 17mm kosztuje w Polsce 600-700zł, a ja swoje używane lantany kupowałem właśnie za podobne kwoty. W LVW się bardzo przyjemnie obserwuje. Nie słyszałem nic o tej Ultimie więc nie mogę porównać, ale LVW mogę polecić, bo są ostre do samego brzegu nawet w bardzo jasnych teleskopach (ja mam f/4.3 i są ostre w całym polu) i nie trzeba przyciskać oka do
krawat: Dzięki!

0. Patrz obrazek :) Ale tak jak mówisz, póki nie pojade to się nie dowiem.

1. XT10 ma "push to" tylko, a ten ktory ja kupuje, uzywka ma zgubiony terminal do push to i stad tanszy jest (350F normalnie, nowy bez "push to" kosztuje 470F).

2. Mam 10mm i 20mm i Barlow z 127EQ. I biorę w końcu tylko 17mm żeby mieć jedno porządne oczko

3. Ten kolaminator ksoztuje 10F,
Pobierz tauku - krawat: Dzięki! 

0. Patrz obrazek :) Ale tak jak mówisz, póki nie pojade t...
źródło: comment_fj2TMcEopjEURhcoI2k1mJxUJHAKDCsq.jpg
@tauku: takie mapki tak naprawdę nie pokazują zbyt wiele. Ewentualnie ile światła jest emitowane w okolicy, ale to niewiele daje. Łuny od Manchesteru nie pozbędziesz się odjeżdżając tak blisko, dobrze chociaż że zostawiasz miasto na północy a nie na południu. Ale nie będzie to na pewno nawet średniej jakości wiejskie niebo.

kolaminator

xD
kolimator kolego :D

jakby co to pytaj, postaram się odpowiedzieć.
@krawat: wstyd... :) kolimator kolimator kolimator ;) dzięki za całą pomoc. i uwierz na pewno będę pytać. Z reddit dostałem poradę żeby zamiast xt10 wziąć 250px od skywatcher - podobno lepszy ustawiacz ostrości ( ciężko u mnie z nazwami :/ ) ma. ale mam takie pytanie. ja nie jeżdżę samochodem, moja lepsza połówka jeździ. ale samochodu nie mamy, miałem plan wynajmować samochód na jeden dzień po prostu. i stąd dwa pytania
@tauku: żaden wstyd :D "ustawiacz ostrości" nazywa się wyciągiem okularowym ;) A z tego co widzę to jest tam standardowy, 2-calowy wyciąg Crayforda, taki jak w bardzo popularnych Sky-Watcherach. Jest on naprawdę w porządku, nie sugeruj się tym za bardzo. Miałem 2 sky-watchery, a obserwowałem przynajmniej przez 10, i te wyciągi Crayforda są dobre. Chyba że na zdjęciach tego XT10 jest coś oszukane, ale nie mogę znaleźć w specyfikacji jaki jest