Wpis z mikrobloga

Jakbym usłyszał jedno z tych pytań to bym wstał i wyszedł.

1) “Which magic power would you like to have?” - Topshop, sales assistant job candidate

Read in minds so I knew you are idiot before this question.

2) “If you were a fruit, what kind would you be and why?” - Topdeck Travel, trip leader job candidate

3) “If you could have dinner with three actors that are no longer living, who would you pick?” - BlackBerry, commercial director job candidate

4) “How many hours would it take to clean every single window in London?” - IBM, IT role job candidate

5) “How do you get an elephant in a fridge?” - Gemalto, software engineer job candidate

6) “If the time is quarter past three, what is the angle measurement on the clock?” - Standard Bank Group, product control leader job candidate

7) “If you had three minutes alone in a lift with the CEO, what would you say?” - Network Rail, management accountant job candidate

8) “How many people born in 2013 were named Gary?” - BT, senior proposition manager job candidate

9) “What will you be famous for?” - EY, director job candidate

10) “How many nappies are purchased per year in the UK?” - Aviva Investors, graduate programme job candidate


#interview #praca ##!$%@?
  • 6
@rzet: Ja miałam oszacować ilość krawatów w Niemczech ( ) Ale zadając mi to pytanie babka powiedziała, że chce zobaczyć jaki mam tok myślenia. Na końcu jak już wyskoczyłam z liczbą, to dodała, że nie wie ile jest krawatów w Niemczech xd
@rzet: no nie wiem... W sumie to ma sens to pytanie, bo startuję na stanowisko analityka popytu xd Gorzej jakby zapytała "Czy wolałabyś walczyć z kaczką wielkości konia, czy..." ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@rzet: Na jednej rozmowie babeczka spytała mnie czy mam doświadczenie w robieniu paczek. Zbiło mnie to mocno z tropu i powiedziałam, że czasem pakuję prezenty na święta. Pracy nie dostałam, bo szukają kogoś kto wie jak się robi dobrą paczkę. Najśmieszniejsze jest to, że w tej pracy nie było trzeba niczego pakować, dotąd nie wiem o co chodziło. ( ͡° ʖ̯ ͡°)