Wpis z mikrobloga

Dzisiaj w Sejmie obradowała łączona Komisja Łączności z Polakami za Granicą oraz Komisja Spraw Zagranicznych w związku z nowelizacją ustawy o Karcie Polaka. Projekt ustawy czeka na drugie czytanie.

Garść informacji o zmianach, jakie się szykują:

1. Wniosek o wydanie Karty Polaka będzie można złożyć, oprócz lokalnych polskich konsulatów, w urzędach wojewódzkich na terenie RP.
2. Posiadacze Karty Polaka będą zwolnieni z opłat konsularnych związanych z wydaniem wizy krajowej (obecnie muszą złożyć wniosek o zwolnienie z opłat bądź refundację).
3. Posiadacze Karty Polaka będą zwolnienie z opłat konsularnych związanych z wnioskiem w sprawie nadania polskiego obywatelstwa (kwoty sięgające obecnie 500 Euro).
4. Posiadacze Karty Polaka będą mogli korzystać z pomocy konsulów RP w przypadku zagrożenia życia lub bezpieczeństwa.
5. Osoby posiadające Kartę Polaka, które zdecydują się osiedlić w Polsce skorzystają z przyspieszonego trybu przyznawanie obywatelstwa (do 1 roku). Przez pierwsze 9 miesięcy pobytu taka osoba i członkowie jej rodziny, którzy osiedlili się w Polsce, będą uprawnieni do otrzymania pomocy finansowej (ok. 600 zł miesięcznie) na:
- refundację kosztów przejazdu do Polski,
- bieżące utrzymanie,
- pokrycie kosztów wynajęcia mieszkania,
- pokrycie kosztów nauki dzieci.
Osoby takie będą się mogły także ubiegać o refundację kursów nauki języka polskiego.
6. Osoby decydujące się na osiedlenie w Polsce zyskają też szereg możliwości ułatwiających im start na rynku pracy:
- zwrot części kosztów podniesienia kwalifikacji zawodowych,
- zwrot kosztów poniesionych na utworzenie stanowiska pracy i szkolenie takiego pracownika uzyskają też pracodawcy, o ile utrzymają zatrudnienie takiej osoby przez 24 miesiące; pracodawcy w okresie pierwszych 12 miesięcy będą mogli również otrzymać zwrot kosztów ubezpieczenia społecznego (!) i wynagrodzenia pracownika (!!!) - tutaj jest oczywiście ograniczenie i chodzi o zwrot do wysokości płacy minimalnej.
7. Ocenę znajomości języka polskiego przy staraniu się o Kartę Polaka będzie przeprowadzał konsul lub wojewoda. Posłanka Fabisiak zgłaszała dzisiaj poprawkę, według której miałby być to egzamin na poziomie A1, ale została odrzucona ze względu na brak możliwości przeprowadzania takiej certyfikacji w Urzędach Wojewódzkich i konsulatach. Z tego co zrozumiałem taka poprawka ma jednak rację bytu jeżeli zostanie przedstawiona w formie, która zakłada że certyfikat będzie przeprowadzony w firmie zewnętrznej i wtedy będzie honorowany w konsulacie lub Urzędzie Wojewódzkim.
8. O Kartę Polaka będą mogli występować nieletni, których rodzice pochodzenia polskiego zmarli, a nie byli posiadaczami Karty.
9. Jawnie określono możliwość wpisywania danych osobowych na Karcie w języku polskim.
10. Osoby posiadające Kartę Polaka mają również otrzymywać pomoc finansową wypłacaną raz w roku. Mowa była o ok. 400 zł wypłacanych w lokalnej walucie. Są również pomysły refundacji części kosztów leczenia dla osób po 75 roku życia.
11. Posiadacze Karty Polaka będą zwolnieni z opłat za wydanie zezwolenia na pobyt stały.
12. Osoby wnioskujące o Kartę napotykają w tej chwili wiele trudności. W związku z tym, oraz ze spodziewanym wzrostem wniosków, w konsulatach mają być uruchomione nowe etaty dla osób obsługujących proces wydawania Kart.
13. Poseł Wójcikowski z Kukiz'15 rzucił luźny wniosek, że należy pochylić się nad możliwością przyznawania Kart nie tylko osobom o udokumentowanym polskim pochodzeniu, ale też potomkom wszystkich obywateli II RP (czyli też potomkom mniejszości na dawnych terenach Rzeczpospolitej).
14. Obecnie Kartę można również otrzymać nie posiadając udokumentowanego polskiego pochodzenia, jeżeli otrzyma się zaświadczenie z jednej z organizacji polonijnych o pracy na rzecz polskiej mniejszości. Rodzi to oczywiście nadużycia. Jeden z posłów proponował wykreślenie tej możliwości, ale nie znalazło to poparcia z tego względu, że jest to furtka stworzona dla osób, których przodkowi celowo niszczyli polskie dokumenty w obawie przed represjami.

Zmiany już na pierwszy rzut oka wydają się bardzo sensowne i są krokiem w dobrym kierunku. Zyskały poparcie wszystkich klubów w Sejmie i widać, że posłowie są rzeczywiście zainteresowani usprawnieniem działania Karty. Oczywiście nie brakuje również krytycznych głosów, i tutaj jak zwykle niezawodny okazuje się portal kresy.pl. Według dr Wyszyńskiego, z którym kresy.pl opublikowały wywiad, jest to realizacja programu Stalina zakładającego wynaradawianie kresów. Tutaj ta rozmowa - http://www.kresy.pl/publicystyka,wywiady?zobacz/dr-wyszynski-dla-kresowpl-zmiany-w-karcie-polaka-to-realizacja-programu-carow-i-stalina-ostatecznej-depolonizacji-kresow-video
Panu dr Wyszyńskiemu proponuję przeprowadzkę na Ukrainę i utrzymanie rodziny za 500 zł miesięcznie.

#kresy #polityka #ukraina #bialorus #rosja
  • 19
13. Poseł Wójcikowski z Kukiz'15 rzucił luźny wniosek, że należy pochylić się nad możliwością przyznawania Kart nie tylko osobom o udokumentowanym polskim pochodzeniu, ale też potomkom wszystkich obywateli II RP (czyli też potomkom mniejszości na dawnych terenach Rzeczpospolitej).


@manekin: wiesz może jak to zostało odebrane?
wiesz może jak to zostało odebrane?


@PatologiiZew: Odpowiadał mu poseł sprawozdawca (Michał Dworczyk, przewodniczący łączonych komisji) i uznał to za ciekawy pomysł, ale priorytetem są w tej chwili osoby pochodzenia polskiego. To jest raczej temat na przyszłość, ograniczają nas głównie środki finansowe.

A nie lepiej po prostu nie czynić przeszkód ludziom, którzy chcą do Polski przyjeżdżać?


@Lurch: Jak widzisz wiele przepisów ułatwia ten przyjazd (zniesienie opłat), a środki pomocowe to
@Lurch: Tu chodzi o zechecenie tych majacych jakies zwiazki z polskoscia i zwiekszenie stałej imigracji do Polski.

@PatologiiZew: To jest prywatna opinia Wójcikowskiego?
W ogóle to nie wiem czy teraz nie wystarczy wykazac obywatelstwa II RP przodków i nie trzeba dowodzić ich etnicznej polskosci aby otrzymać KP.

Według dr Wyszyńskiego, z którym kresy.pl opublikowały wywiad, jest to realizacja programu Stalina zakładającego wynaradawianie kresów.


@manekin: Miałem pisac o tym, bo
@manekin: Zniesienie opłat to zniesienie takich trudności.

Większość z tych punktów wykracza daleko poza to i budzi we mnie bardzo negatywne odczucia. Wyobrażasz sobie, jakie na wykopie pojawiałyby się opinie, gdyby polscy Niemcy mieli otrzymywać od niemieckiego państwa jakieś pieniądze?
Większość z tych punktów wykracza daleko poza to i budzi we mnie bardzo negatywne odczucia. Wyobrażasz sobie, jakie na wykopie pojawiałyby się opinie, gdyby polscy Niemcy mieli otrzymywać od niemieckiego państwa jakieś pieniądze?


@Lurch: Szczerze mówiąc nie wiem dlaczego miałoby to kogoś oburzać, mnie na pewno nie. Tak samo jak nie oburza mnie, że Polacy mieszkający w UK dostają brytyjskie zasiłki na dzieci mieszkające w Polsce (odkładając na bok ich sens).
Tu chodzi o zechecenie tych majacych jakies zwiazki z polskoscia i zwiekszenie stałej imigracji do Polski.


@szurszur: Mi się ten projekt nie podoba, bo potencjalnie prowadzi do stygmatyzacji ludzi. Lepiej znieść bariery dla wszystkich tych, którzy są chętni wyemigrować. Ci związani z polskością wcale nie muszą przecież czuć takiej potrzeby.
Wyobrażasz sobie, jakie na wykopie pojawiałyby się opinie, gdyby polscy Niemcy mieli otrzymywać od niemieckiego państwa jakieś pieniądze?


@Lurch: Trzebaby sprawdzic, bo pomoc dla nich ich była (ale nie wiem czy państwowa). Po powodzi Polacy niemieckiego pochodzenia dostawali jakies dary.
Poza tym oni mogli wyemigrować do Niemiec już w czasie PRL. Nawet RFN starał sie aby ich wypuścić.

lepiej znieść bariery dla wszystkich tych, którzy są chętni wyemigrować.


@Lurch: Moim
Tak samo jak nie oburza mnie, że Polacy mieszkający w UK dostają brytyjskie zasiłki na dzieci mieszkające w Polsce (odkładając na bok ich sens).


@manekin: Polacy ci nie dostają jednak tych pieniędzy po kryterium naradowościowym, a bez względu na nie.
@szurszur: Odnośnie RFN, to znam osoby z Kazachstanu i Rosji, które wyemigrowały do Niemiec właśnie ze względu na możliwość otrzymania niemieckiego paszportu i żałują tej decyzji. Nie podoba im się w Niemczech, mimo że mieszkają tam od kilkanastu lat.

Nie wiem, dlaczego Andrij z Żytomierza, który miał Polaków gdzieś w dalekiej rodzinie po zachętach finansowych miałby być lepszym imigrantem niż Andriej z Rostowa, który po prostu może chciałby do Polski przyjechać,
Polacy ci nie dostają jednak tych pieniędzy po kryterium naradowościowym, a bez względu na nie.


@Lurch: Masz rację, nadal jednak nie widzę nic złego w udzielaniu przez państwo pomocy finansowej mniejszościom mieszkającym za granicą. Wątpię również, żeby takie zastrzeżenia zgłaszali obywatele Białorusi czy Ukrainy, co innego jeżeli chodzi o władze (dotyczy głównie Białorusi).

Nie wiem, dlaczego Andrij z Żytomierza, który miał Polaków gdzieś w dalekiej rodzinie po zachętach finansowych miałby być
@manekin: Jaki moralny aspekt pomocy istnieje wobec osób, którym nie zrobiłeś żadnej krzywdy?

Poza tym, podejrzewam, ci wszyscy Polacy, którzy przyjechać chcieli, już przyjechali. Innym dobrze się żyje tam, gdzie są. Czy Polak żyjący na Ukrainie czy na Białorusi musi być nieszczęśliwy? Czy te miejsca to synonim ludzkiego nieszczęścia?

Nawet jeżeli część Kart otrzymują osoby nie czujące więzi z Polską


@manekin: Nie chodziło mi o więzi z Polską. Nie rozumiem
@Lurch: Mówiąc o aspekcie moralnym miałem na myśli więź z rodakami i poczucie odpowiedzialności za nich, rzecz myślę zupełnie normalną w mniejszych i większych wspólnotach i naturalną dla człowieka.

Czy Polak żyjący w Rosji, na Białorusi czy na Ukrainie musi być nieszczęśliwy? Nie. Czy te szczęście jest mu trudniej osiągnąć? Zdecydowanie tak.

Nie rozumiem po prostu, dlaczego osoba, która miała Polaków gdzieś w dalekiej rodzinie po zachętach finansowych miałby być lepszym
Czy Polak żyjący w Rosji, na Białorusi czy na Ukrainie musi być nieszczęśliwy? Nie. Czy te szczęście jest mu trudniej osiągnąć? Zdecydowanie tak.


@manekin: Dla większości osób źródłem takiej nieszczęścia może być właśnie emigracja, bo po prostu nie lubią tak diametralnej zmiany otoczenia. Zwłaszcza, jeśli nie są to ludzie młodzi. A ci młodzi właśnie najchętniej wyemigrowaliby z własnej woli, być może właśnie do Polski. A niekoniecznie są Polakami.

Z tego powodu
A ci młodzi właśnie najchętniej wyemigrowaliby z własnej woli, być może właśnie do Polski. A niekoniecznie są Polakami.


@Lurch: Nikt im tego nie zabrania.

Ale jeśli czujesz moralną potrzebę pomocy tym ludziom, to dlaczego sam nie podarujesz im swoich pieniędzy zamiast zmuszać do tego innych, którzy Twójego poglądu nie podzielają?


@Lurch: Tutaj wchodzimy już w obszar dyskusji o modelu państwa. W tej chwili ten model zakłada, że to państwo przejmuje
@manekin: Wchodzimy na grunt zwyczajnej niesprawiedliwości. Oto przedstawiciele mniejszości Słowackiej, obywatele polscy, mają się składać na pomoc ludziom z zagranicy, którzy mieli jakiegoś polskiego przodka, a żyją na Białorusi czy Ukrainie, a więc najpewniej są nieszcześliwi, bo te miejsca to synonim ludzkiego nieszcześcia.

Nikt im tego nie zabrania.


@manekin: A Straż Graniczna, Urząd do Spraw Cudzoziemców?