Wpis z mikrobloga

Rozmowa moja na # emigracja #uk:

- Czy John Paul 2nd był Polakiem?
- Tak był - odpowiedziałem.
- Ale jak to, przecież John Paul 2nd to nie jest polskie imię.

Kurtyna. Wiec pytań nie miałem.
@wpoz: Tak samo mogę Cię z błędu wyprowadzić w jaki się wprowadziłeś. Tzn. wierząc w niepotwierdzone, dobrze pokolorowane info.
Myślisz, że byłoby tak cicho w mediach i na świecie, gdyby to była prawda w co wierzysz? John Paul spalił swoje teczki?
@Kalan: miedzy innymi bardzo mocno wspierał rodaków w walce z komunizmem i nie bal się mówić rzeczy motywujacych naród do walki o pełną wolność, w tym ustroju zakazanych, robił to będąc w kraju - to tylko z naszego podworka
Myślisz, że byłoby tak cicho w mediach i na świecie, gdyby to była prawda w co wierzysz?


@zortabla_rt: Nie myślę tak, pewnie dlatego nie było wcale cicho. W '97, kiedy to wyszło na jaw, o Marcialu było dosyć głośno. Mimo to Watykan (bo to nie sam Jan Paweł 2 go bronił ale o nim mowa w tym wpisie) go bronił i tuszował sprawę. Dopiero Benedykt XVI go potępił i zlecił dochodzenie
Dodajmy do tego walkę ze wspomnianą przez Ciebie "teologią wyzwolenia". Odważną próbą księży południowoamerykańskich, krytycznego spojrzenia na stosunki społeczne, ekonomiczne i kulturowe w swoich krajach. Być może dzięki nim katolicyzm nadal ma się dobrze na tym kontynencie.


KK ma się tak tam super, że w niektórych krajach jest ultra restrykcyjne prawo antyaborcyjne przez, które kobiety (i dziewczynki) umierają i idą do więzienia.

W Salwadorze, kobieta po poronieniu wylądowała w więzieniu na 30
@6c6f67696e: A co to wszystko ma do teologii wyzwolenia, która głosiła hasła społeczne, a nie światopoglądowe. Przecież to był (w uproszczeniu) religijny marksizm, a nie ruch antynatalistyczny.
A odnosząc się do twojego poprzedniego komentarza – Kościół nigdy nie zakazywał antykoncepcji, choć jej także nie popierał. Jan Paweł II odnosił się negatywnie do zastąpienia wstrzemięźliwości seksualnej stosowaniem antykoncepcji, ale nigdy nie nazwał stosowania kondomów grzechem. W KKK też nie spotkasz wzmianki jednoznacznie
@Tasanga: O jakich ofiarach mówisz? Szczupakach, które złowił na Mazurach?
Czy jednak przenosisz odpowiedzialność za przestępstwo z faktycznego sprawcy na głównego przywódcę światowej organizacji, do której ów sprawca należy?
@Lukasinho: opowiedz o jego świętości ofiarom pedofilii, których papież szanował i chronił. Opowiedz rodzinom tych ofiar. Opowiedz ofiarom AIDS w Afryce, do których papież grzmiał jak zła jest antykoncepcja. A może matkom, którym nie pozwalał usuwać martwego płodu nawet kiedy ten zagraża ich życiu. Ten człowiek w imię chorej ideologii robił potworne rzeczy, jest zły do szpiku kości. Czyste zło. A każdy kto myśli, że "obalił komunizm" to ma fajnie w