Wpis z mikrobloga

Ostatnio prezentowałem tu moje tłumaczenie artykułu:
Jak działa EmDrive - teoria Mike McCulloch z Plymouth Universyty
Pisałem też, że za pośrednictwem jednego serwisu, zadałem pytanie polskiemu profesorowi astrofizyki pracującemu w Toronto, Pawłowi Artymowiczowi co o tym myśli. Odpisał :). W sumie to prywatna rozmowa ale by się chyba nie obraził, że cytuję. Praktycznie tego nie zrozumiałem :)

Odpowiedz profesora:----------------------

Nie znam sprawy, dziekuje za wiadomosc. Juz po przeczytaniu stroniczki technologyreview.com, widze pare podejrzanych rzeczy, tj. nie pasujacych do siebie. jest jakas proba kwantyzacji nie zaobserwowanego jeszcze 'promieniowania Unruha'
w objetosci wszechswiata, co jest kalka tego, co robilo sie przy wyprowadzeniu praw promieniowania ciala dosk. czarnego w malej objetosci prozni w tym ciele.
To jest jakas naiwna konstrukcja na sile powolujaca sie na osiagniecia *mikrofizyki* kwantow sprzed 100 lat, zaniedbujaca
prawdziwa skale wszechswiata (najmniej energetyczne kwanty maja doslownie dlugosc fali rzedu "rozmiarow wszechswiata"),
to ze wszechswiat sie rozszerza, potrzeba 14 mld lat zeby jeden jego "koniec" dowiedzial sie o wydarzeniu "na drugim koncu" (inercja to pierwsza sila nie respektujaca zakazu przekraczania
predkosci swiatla??), jak i to ze skali swiata nie znamy -w odroznieniu od skali widzialnej jego czesci ograniczonej wlasnie staloscia c. To podejrzewam zrobiono nieco desperacko, chcac
wyjasnic... no wlasnie:

jakoby skwanowane przyspieszenia satelitow (flyby problem).
podkreslam jakoby - wg mnie nie ma to zadnego sensu, bo jesli
niedokladne pomiary polozen i predkosci satelitow juz pokazuja
ziarnistosc inercji, to w warunkach czulych pomiarow laboratoryjnych efekty jej skwantowania bylyby chyba fantastycznie duze i dawno zauwazone.

ale - jak mowie, nie czytalem innych zrodel na razie. zajrze do innych miejsc,
jesli bede mial cos ciekawego do powiedzenia, dam znac! NIe jestem specjalista od kwanowania dziwnych pól, u prof. Marek Czachor bedzie lepszym fachowcem.
dzieki i do uslyszenia

-----------Koniec

Jak widać net to super sprawa, nawet taki pionek jak ja może o coś zapytać profesora astrofizyki :)

#fizyka #nauka #emdrive #kosmos #kosmologia
  • 3
@Clermont: Ja go szanuję. Dla mnie level prof. to już taki gdzie trzeba ogarniać wszystko. Zresztą wcale się nie spinał, napisał co myśli, że nie jest nie wiadomo jakim ekspertem.