Wpis z mikrobloga

UART skończony, teraz pora na 8-kolorowe VGA :-)

I to nie byle jakie, bo od razu skok w 1920 x 1080 @ 60 fps - z zegarem 148,5 MHz! Bo mnie stać ;-)

Taki testowy ekran jak na obrazku zajmuje 50 na 8000 bloków logicznych w moim układzie FPGA. Choć brzmi to obiecująco jeżeli myśleć o tym ile można w taki układ wpakować funkcji, to mimo tego podobno szybko zaczyna miejsca brakować - zobaczymy. Niektóre układy mogą mieć takich bloków setki tysięcy.

Obecnie będę szedł w kierunku wyświetlania tekstu/kształtów na ekranie, dalszym krokiem będzie ADC. Połączę jedno i drugie i zrobię oscyloskop ;-)

Spamlista (wołajcie jak chcecie): @syn_admina

#visherdev przede wszystkim - zapraszam
#vga #monitory #fpga #synteza #maximator #vhdl #altera #elektronika
Visher - UART skończony, teraz pora na 8-kolorowe VGA :-)

I to nie byle jakie, bo ...

źródło: comment_ljITNk4VBphsl5BDIF9Wvfzf2G1Q8j4v.jpg

Pobierz
  • 13
ośloskop jest już blisko, no może coraz bliżej, bo pracy ogrom.
zrób bloga gdzieś i notuj postępy prac, bo napisałeś że uart ogarnięty a w sumie nie wiadomo w czym był bug
@Visher: Zazdroszczę Ci systematyczności ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Mam maximatora od dwóch miesięcy, a inny devboard FPGA od początku roku i nie mogę się za to poważnie zabrać. W międzyczasie miałem jeszcze sto innych rzeczy do zrobienia, które rozgrzebałem i nie skończyłem. Chyba ktoś mnie musi kopnąć w dupę, żebym się ogarnął.
@olewales: jakbym wykorzystywał swój wolny czas w 100% nie przewalając go na nieproduktywne pierdoły, to oscyloskop byłby już gotowy :(

Mam teraz spory problem z projektem, bo muszę jakoś renderować obraz na tym ekranie. Niestety jedyne co mi przychodzi na myśl to bufor w RAMie i wysyłanie go przez VGA - to już zrobiłem i ogarnięcie tego nie zajęło mi więcej niż dwie godzinki :)

Problem w tym, że w tym
@Visher: Zgadza się, brak zewnętrznej pamięci to pierwsze na co zwróciłem uwagę oglądając specyfikacje maximatora. Nie trzeba nawet DDR3, jakiś SDRAM chyba dałby radę jako framebuffer. Podłączenie zewnętrznej kości będzie raczej niepraktyczne (o ile w ogóle możliwe) ze względu na ilość wyprowadzonych pinów IO i translatory napięcia potencjalnie ograniczające przepustowość. Rozsądnym wyjściem byłoby chyba przyjęcie rozdzielczości obrazu np. 320x240 b/w (1bit na pixel) (zupełnie jak tek TDS220, to nie jest zły
@olewales: Właśnie kombinuję w tym kierunku, chciałem przyjąć te 320x240 bo są fajne takie wyświetlacze TFT. Tą rozdzielczość mógłbym zachować z 8 kolorami, ale muszę jeszcze pamiętać o buforze na próbki ADC i innych rzeczach która wynikną po drodze - przy wspomnianych ustawieniach zostało by mi 148 kb pamięci, czyli na 18 kilo 8-bitowych próbek. W wersji B/W zostaje miejsca na 37k 8-bitowych próbek.

Po drodze myślałem dodać może jakiś translator