Wpis z mikrobloga

#naukaprogramowania pamiętajcie najważniejsze to dobrać technologię do problemu!
De fakto każdy język jest kompletny w sensie Turinga... ale w tym wpisie napiszę kiedy jaki język jest odpowiednim do nauki

#ada -> dość ciekawy, stosowany tylko w US-Army język, fajnie można się nauczyć pisać aplikacje wielowątkowe. Składnia sama pilnuje byśmy nie robili bzdur. Jeśli to się kompiluje to znaczy że będzie działać, dlatego używa tego US-Army.

#asembler -> Język najprostszy w tym zestawieniu, trzeba poznać około 10-15 rozkazów by móc już pisać programy, Polecany jeśli chcesz poznać dany procesor, z doświadczenia powiem że Intel ma gorszą składnie od procesorów ARM
dzisiaj ten język jest stosowany w tz hackach (explionty i wyciskanie z procesora siódmych potów)

#basic -> nie mylić z Visual basickiem... w sumie zły język do nauki nie polecam

#bash -> chory #!$%@? do zarządzania linuxem. Znajomość gdy używamy #linux obowiązkowa, bo strasznie ułatwia życie. Uczyć się polecam rozwiązując kolejne małe problemy z systemem. Proponuje nauczyć się w jego okolicy języka AWK

#C/ #cpp -> i mam tu na myśli stare standardy C++ do nowych przejdziesz płynnie podczas nauki. Jest to język idealny IMO by poznać jak działa komputer, jest wystarczająco nisko by było czuć sprzęt i wystarczająco wysoko by nie kopać się z nim na każdym kroku. Język ma podobną filozofię jak Linux jak user chce coś zrobić to niech to robi nie mój problem że się #!$%@?.
Jest to też język często stosowany w mirkokontrolerach więc np #arduino. Inną zaletą jest to że przez mały narzut, możesz napisać bardzo wydajny kod i przez to zrozumieć gdzie jaką strukturę danych zastosować

#csharp -> Występujący tylko pod windowsem język o składni podobnej do C a możliwościach do Javy. Dla mnie jest takim windowsowym bashem. Z Uwagi na bardzo dobrą dokumentacje i logiczną składnie polecam do nauki

#fortran -> stary, brzydki, ale z matematyką radzi sobie jako jeden z lepszych, polecam inżynierom

#haskell -> w sumie język ciekawostka, nie jest jak poprzednicy proceduralny a funkcyjny, w życiu nic nie napisałem, ale można go potraktować jako ciekawą rozrywkę logiczną. Jeśli nie umiesz nic to nauczysz się szybko jeśli znasz jakiś język obiektowy albo proceduralny to czekają cie ze 2 tygodnie

#java -> Gdy piszę w tym języku dostaje wysypki bo nie władam pamięcią. Dobra na start, dość szybko można poznać koncept obiektowości i przy okazji może zorbić gierkę na androida. Java głównie wystepuje jako serwery i aplikacje mobilne, pisanie w tym na desktop to zazwyczaj nieprozumienie.

#javascript -> Składnia to rak, dodatkowo multum frameworków może utrudnić naukę. Ale poza tym ma same zalety bo to pierwszy język na tej liście w którym już teraz możesz programować starczy notatnik i przeglądarka.

#matlab -> dziwne to, drogie to, ale jak jesteśmy matematykiem to bajera.

#perl -> chory #!$%@? do przetwarzania tekstu. nauczysz się przy nim regexów bardzo mocno. Wadą jest to że jest to język napisz i zapomnij bo nigdy do tego kodu nie wrócisz (brzydki i mało czytelny)

#php -> php w zamyśle powstał jako język do prostego CGI na stronach WEB i takim powien pozostać, składnia z uwagi na kompatybilność wsteczną może być lekko bałaganiarska, jednak dobrze zrobona dokumentacja, niski próg wejścia i nawet nie tak małe możliwości są zachęcające. Nie mówię nie ucz się php, mówię tylko byś wiedział kiedy on już nie da rady.

#prolog -> kolejna funkcyjna ciekawostka. Idealny do rozwiazywania zagadek XD

#python -> O panie czego to w nim się nie da napisać. Bardzo fajny język do małych rzeczy i tych większych. IMO jeden z lepszych do nauki bo dość szybko widać efekty i to co w C zajmuje cały dzień w pythonie może trwać godzinkę. Osobiście używam tego język tam gdzie bash już nie daje rady i zamierzam użyć go do większej aplikacji webowej.

#smaltalk -> Stary język obiektowy. nigdzie nie jest stosowany ale jeśli chcesz zrozumieć koncept obiektowości to polecam bo jest to język czysto obiektowy

To tylko moja opinia ale mam nadzieję że wam pomogłem wybrać czego się uczyć po sesji
  • 28
  • Odpowiedz
@wytrzzeszcz:

#ada stosowany tylko w US-Army

A gdzie tam

#bash Proponuje nauczyć się w jego okolicy języka AWK

Szkoda czasu, jeśli chcesz bawić się w dziwadła do pracy z tekstem i zarządzanie systemem lepiej skupić się na #perl
#fortran -> stary, brzydki, ale z matematyką radzi sobie jako jeden z lepszych
Jaki język nie radzi sobie z matematyką?
#haskell -> w sumie język ciekawostka
Ładna mi ciekawostka, hit ostatnich lat.
#
  • Odpowiedz
#javascript -> Składnia to rak, dodatkowo multum frameworków może utrudnić naukę


@wytrzzeszcz: Co jest nie tak ze składnią JS? Można się do wielu rzeczy doczepić, ale syntax w JavasScripcie jest bardzo prosty. Noobie w JS powinien czepiać się konceptu OOP, nie bardzo prostej składni.

#csharp -> Występujący tylko pod windowsem język o składni podobnej do C a możliwościach do Javy. Prędzej te dwa są podobne do Simuli 67 niż oba do
  • Odpowiedz
@czolnowski: nic na jego temat nie wiem to nie pisze?
@stacktrace: jakie głupoty?
@mrocznaszyszka:
który nie radzi sobie z matmą?
prawie każdy, operowałeś na macierzach w np C? bo o dokładności float nie będę mówić
Bash jest po to by czas zaoszczędzić a co do AWK to co kto lubi
Co do JS to Bibioteka to nie framework
a tak poza tym to usuń konto

@adios: co do
  • Odpowiedz
@padawarm: Taki język istnieje. Nie wiem o co chcesz zapytać zadając tak ogólne pytanie, więc ciężko coś odpowiedzieć.
@wytrzzeszcz: Po pierwsze assembler to nie język, ale to drobiazg. Języki assemblera nie są najprostsze, być może mają najmniejszy zbiór instrukcji. To ile ma rozkazów zależy od asemblera, a ten od procesora. Jak zwykle zestawianie razem c i cpp, ileż można?! Dwa rozłączne języki. Stosowanie wydajnych struktur jest niezależne od języka, a
  • Odpowiedz
#matlab -> dziwne to, drogie to, ale jak jesteśmy matematykiem to bajera.


Dokładność numeryczna matlaba sprawia że do czystej matmy się nie nadaje.

#csharp Dla mnie jest takim windowsowym bashem


Masz Ty rozum i godność człowieka?

#haskell


Haskell opiera się na gramatykach formalnych i typowo funkcyjnych jak lisp w ogóle nie przypomina.

Assembler


Sam w sobie nie jest językiem, to że ma okrojoną składnię wcale nie znaczy że jest prosty.

Fortran


W
  • Odpowiedz
@wytrzzeszcz:

explionty


popraw :|

#basic -> nie mylić z Visual basickiem... w sumie zły język do nauki nie polecam


tu już się nie zgodzę, tym bardziej jeśli masz na myśli PureBasic czy FreeBasic
  • Odpowiedz