Wpis z mikrobloga

Mireczki kochane, czy ktoś z Was zmieniał ogrzewanie na bardziej ekologiczne?
Chcemy zrobić combo - solary, pompa ciepła i gaz.
Teraz szukam, gdzie najlepiej starać się o dofinansowanie, mowa o #katowice #slask .
WFOŚiGW do końca przyszłego tygodnia zbiera wnioski, ale szczerze mówiąc oferta dupy nie urywa. Jest szansa, że trafi się coś lepszego w niedalekiej przyszłości, lub może gdzie indziej szukać? Halp?

#ogrzewanie #pompaciepla #solary #remont #dofinansowania #dotacje #dotacja #gaz #kolektory
  • 12
@nama: Głupie pytanie, ale kalkulowaliście czy to się opłaca?
Oczywiście wszystko zależy od waszego miejsca zamieszkania, metrażu, strat ciepła, zapotrzebowania domowego na temperaturę(jednym wystarcza 19 stopni, innym 24 stopnie), czy macie dodatkowy system grzewczy, np. kominek(z systemem DGP, z płaszczem wodnym, itp.). Nie wiem jak teraz wygląda kwestia dofinansowania(zawsze było do dupy, teraz 500+, więc wątpię na coś lepszego), ale ważniejsze od samej kwoty dofinansowania jest koszt eksploatacji(kolektory próżniowe czy płaskie,
@Jarython: Interesuje nas pompa ziemna ewentualnie solanka, żadne powietrzne. Do ogrzania dom blisko 300 m2 (użytkowej lekko 250). Na chwilę obecną bez kominka (tu też się może zmienić bo jest możliwość).
Kolektory mają być do ogrzewania wody raczej.
Gaz ma być głównym ogrzewaniem (zwłaszcza zimą, ponieważ z tego co słyszałam przy takim metrażu nie uzyskamy zadowalającej temperatury, pompa ciepła ma być w takim układzie dodatkowym ogrzewaniem).
@Ciuch_ciuch_madafaka: A jak wygląda cenowo utrzymanie takich pomp? Ostatnio rozmawiając na temat ogrzewania jeden ze znajomych powiedział mi, że dwóch jego znajomych zrezygnowało z pomp ciepła przez bardzo duże zużycie prądu przez pompy. Niestety jak to wygląda w praktyce to nie wiem bo osobiście nie miałem okazji korzystać z takich pomp.
@nama: o rok się spóźniłaś, bo wtedy była KAWKA gdzie do 80% kosztów zwracali. Ale się skończył hajs. Jest/był jakiś miejski program, ale nie ma znaków na niebie ani ziemi, czy to aktualne aby.

"Ekologiczność" to jest taka dziwna dziedzina, gdzie ludzie myślą, że jak się bierze energię dajmy na to ze słońca to jest bezwzględnie dobrze i nie trzeba rozumu używać. A guzik! Solary z miejsca sobie odpuść jeśli
@nama:
Jakieś 5 lat temu wymieniałem i też chciałem pompe ciepła ale niestety instalatorzy stwierdzili, że dom jest nad kopalnią i nie dostanę pozwolenia. Staneło więc na solarach. Wcześniej w sezonie letnim zużywaliśmy ekogroszku za 600-800 zł. (ogrzewanie CWU dla całej kamienicy). Teraz jakieś 400-600 bo bez ekogroszku solary nie zawsze wyrabiały i i tak konieczne było "dopalanie" piecem a piec zużywa węgiel czy chcesz czy nie bo musi utrzymać żar