Wpis z mikrobloga

@kocham_jeze: @Dorciqch: przechodziłem dzisiaj obok i z tego co widziałem to w środku te mieszkania wcale jakoś źle nie wyglądają... w niektórych miejscach grzyb, ale myślę że dałoby się to ładnie odnowić. co ciekawe, ta piwnica co jest otwarta na zdjęciu jest cała zawalona jakimś sprzętem komputerowym - ciekawe co tam było i czemu nikt tego nie zabrał :D
@wuut ja patrzyłam na wnętrza mieszkań, do piwnic nie zaglądałam. Urzekły mnie zdobienia sufitu w jednym mieszkaniu. Może jutro przejdę się tamtędy znowu, to zrobię zdjecie
@Dorciqch mam nadzieję że jej nie zaburza.. Tam jest ostatni (chyba?) w mieście automat do wyzwania straży pożarnej, ponoć działał jeszcze długo po wojnie do 70 lat o ile się nie mylę
lol. To chociaż pokaż zdjęcia po, choćby ze street view bo na Krzywoustego to jest łącznie zrobionych siedem-osiem kamienic i wszystkie remonty były porządne.

Nie masz pojęcia o czym piszesz, a ostatnim zdaniem to już sobie strzelasz kulą w stopę. Wiesz, że w latach 20 i 30 Niemcy masowo zbijali sztukaterię w stosunkowo nowych jeszcze budynkach, a Szczecin nie załapał się na ten proceder w większej skali tylko ze względu na swój
@Dorciqch: Oczywiście, że nie. Chodzi mi tylko o to, że nasze kamienice często po renowacjach tracą charakter. Uwielbiam chodzić po centrum i doszukiwać się tych drobnych upiększeń, rozet, detali, zwieńczeń okapów itp. Często (choć nie zawsze) po renowacji nasze kamienice są płaskie i bez wyrazu.

@marek-kalka: Szczecin i prowincjonalny charakter? Nie było większego miasta na wschód od berlina niż Szczecin. I niemcy traktowali je bardzo dobrze. Po prostu budowali nowe
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: jeśli mnie pamięć nie myli, to ta pierwsza kamienica nie miała już sztukaterii przed remontem.
Z tego, co wiem, to tam gdzie jest to możliwe zachowuje się takie elementy. Patrz poniżej na przykład. To jest kamienica, która została odnowiona chyba dwa lata temu, miała detale, które warto było odnowić, i które można było odnowić, więc to zrobiono
https://www.google.pl/maps/@53.435499,14.5486841,3a,75y,255.04h,97.14t/data=!3m6!1e1!3m4!1sAr17GhHFlRqdR5DI2HMQ5w!2e0!7i13312!8i6656

A jak odwrócisz sobie widok na drugą stronę ulicy, to jest kamienica,
@Dorciqch: Z tego co pamiętam to jednak ta na krzywoustego miała. Ale takich przypadków jest dużo. Chociażby na langiewicza ostatnio (przy nanotechnologii) czy bardziej w stronę pocztowej śmiałego. Problemem jest też to co piszesz. Często jak nie można odnowić to się po prostu skuwa. Nikt nie kupi nowej i nie zrobi tego jak dawniej póki to nie jest zabytek bo znacząco podnosi koszty.

W dodatku pamiętam, że w okolicy deptaku (już
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Przecież ta kamienica na Krzywoustego nie miała żadnych zdobień, poza gzymsami i opaskami okiennymi, które zostały. Serio, to że kamienica obok ma bogaty detal nie jest wyznacznikiem. Kamienica przyległa do nanotechnologii ma przecież odtworzony pełny detal (i odtworzony to w tym przypadku właściwie określenie zważywszy na stan przed remontem). Po remoncie Serio nie było w ostatnich kilku latach jednego takiego przypadku by skuto w Szczecinie detal o którym piszesz, zdarzają