Wpis z mikrobloga

Pingwinie Mirki. Od pewnego czasu rozważam przeniesienie się ze swoimi tobołami na jakiegoś Linucha. I tu zaczynaja się schody. Od bardzo dawna nie miałem do czynienia z żadnym distrem. Używałem przede wszystkim dystrybucji Debiano i Ubuntupochodnych (K/Ubuntu, Mint, elementaryOS). Niestety zawsze któryś update kończył się rozsypaniem wszystkiego w drobny mak (najczęściej siadała grafika po aktualizacji sterowników lub jądra).
Tutaj pojawia się pytanie do publiczności. Jako, że nie ufam tym wszystkim stronom wychwalającym Linuksy, jakie to one nie są ultrastabilne, wypasione i w ogóle och i ach, mam do Was kilka pytań.

1. Posiadam grafikę nVidii. Dokładnie GTX 960. Kilka dni temu próbujac zainstalować sterowniki do grafiki na elementary nie mogłem uruchomić po restarcie systemu. Bootowanie stawało na logo elementaryOS i słyszałem tylko piknięcie z komputera. I tyle. Znacie może sprawdzone, możliwie niezawodne metody instalacji sterowników grafiki (nieistotne, czy własnościowe, czy Nouveau, nie przewiduję grania na tym systemie. Najlepiej z terminala, chciałbym widzieć, co tam się dzieje pod maską)? Ewentualnie czy znacie metody naprawiania systemu po tym, jak grafika się wysra po aktualizacji systemu?

2. Jak ogólnie wygląda sytuacja z Linuksami? Czy poprawiła się wydajność i stabilność w ciągu ostatnich 4-5 lat?

Przede wszystkim moim problemem w Linuksach zawsze była grafika. Potrzebuję wskazówek możliwie sprawdzonych i aktualnych, bo te z Google często są nieaktualne albo na którymś etapie konfiguracji srają błedami znikąd i nie wiadomo, co dalej. Zależy mi tylko na właczeniu grafiki nVidii i korzystaniu z niej, jako głównego GPU, bo na integrze wszystko klatkuje na fullHD (Integra na procku i5).

Bedę wdzięczny za pomoc :)

#linux #ubuntu #elementary #mint #linuxmint #kiciochpyta
  • 13
@Imago91:
1) Nouveau są wbudowane w system
2) To zależy, jak nie używasz Ubuntu to systemy są uber stabilne.
3) Dziwne, że klatkuje, integry są bardzo dobre (może jakiś energooszczędny i5? Co to jest) :o
@fervi:

1) no tak, ale klatkuje strasznie, więc wywnioskowałem, że to problem korzystania z integry
2) A to wiem, kolega ma w pracy Ubuntu i na dzień dobry po zalogowaniu dostaje 4 komunikaty o błedach
3) Zwykły, desktopowy i5, najmocniejsza opcja.
@Imago91: Polecam zainteresowanie się Manjaro. Bazuje na Archu, więc jest bardzo szybki i ma dobry menadżer pakietów, ale w przeciwieństwie do Archa, wszystko jest od początku ustawione. Grafika powinna działać od razu, niezależnie czy wybierzesz sterowniki otwarte czy własnościowe. (te które preferujesz wybierz najlepiej przy instalacji, wybierając odpowiednią opcje w bootloaderze, wtedy zainstaluje się taka wersja jaką docelowo chcesz, a przy okazji przetestujesz ją przed instalacją)

https://manjaro.github.io/