Wpis z mikrobloga

4 510 - 1 = 4 509

Tytuł: Królikarnia
Autor: Maciej Guzek
Gatunek: fantastyka
★★★★★

Maciej Guzek to autor "Trzeciego Świata", wg mnie jednej z najlepszych polskich powieści fantasty. Nic dziwnego, że zabrałem się osadzony w tym samym uniwersum zbiór opowiadań "Królikarnia".

Książka dzieje się w świecie, gdzie Polacy odkryli możliwość podróżowania do innych "magicznych" światów. Eksport i wykorzystanie magii czynią z RP światową potęgę. Tyle teorii. Jak to sprowadza się w praktyce? No tak średnio bym powiedział.

Zbiór zaczyna się jednym z gorszych opowiadań jakie czytałem. Nie dość, że ciągnie się ono przez ponad 100 stron, nie jest jakoś w żaden konkretny sposób powiązane z resztą świata, to na dodatek autor na siłę próbował być zabawny i powplatał w tekst mnóstwo "zabawnych" porównań czy żarcików z ówczesnej sytuacji politycznej. Efekt jest raczej odwrotny, ja zamiast rozbawienia czułem raczej zażenowanie.

Później jest coraz lepiej. Widać, że w miarę pisania Guzek się rozkręcał i poprawiał warsztat, chociaż całość nie wychodzi poza granicę lekkiej i przyjemnej fantastyki do pociągu. Ot takie czytadło, dużo strzelania, dużo cycków, szybka akcja.

Podsumowując: nie jest tak źle jak na początku sądziłem. Dałbym 6/10, ale odejmuję jedną gwiazke za pierwsze opowiadanie.

Jeśli chcecie przeczytać coś naprawdę dobrego radziłbym ominąć "Królikarnie" i zabrać się od razu za "Trzeci świat".

#bookmeter
robertvu - 4 510 - 1 = 4 509

Tytuł: Królikarnia
Autor: Maciej Guzek
Gatunek: fanta...

źródło: comment_G6Gi4UlS23F34v7gF4vGAZokDIBt5xgK.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz