Wpis z mikrobloga

@Frege_Szkot_z_Cantenbury: Moze zle rozumiem zatem pojecie data scientist ale ja mowie tutaj o uczeniu maszynowym algorytmach genetycznych bazach danych i uzyciu tych dobrodziejstw do filtrowania danych. To ludzi o takich umiejetnosciach nie potrzeba?
@sHh1337: potrzeba. Jeśli jesteś w stanie się tego nauczyć to wchodź w ciemno. To dobra branża, niedługo będzie w tym dużo kasy. Problem w tym, że sporo osób chce się do tego podpiąć i piszą, że są a tymczasem ich praca polega na przeglądaniu GA, albo pisaniu sqli na Hive (to już prawdziwe big data analysis skillz biczes! XD)
@Frege_Szkot_z_Cantenbury: Mniej więcej. Co nie zmienia faktu, że branża jest ciekawa. Warto w to wejść, poznać technologie, poznać matematykę, poznać biznes i metody i za jakieś 15 lat będzie można stwierdzić "no, może jestem gdzieś w okolicy zostania Data Scientistem, jeszcze kilka lat ( ͡° ͜ʖ ͡°)"

Co do "przebranżowienia". Ja jestem na tak. Najzwyczajniej w świecie nie wpychajmy tylko tych dejta sajentistów wszystkim do gardła ;)
@baltazarbaltazarowiczzewakin: Hmm, jest tego sporo.
Sam kiedyś takiego posta popełniłem (na starym koncie, jak odpowiednio długo będziesz scrollować ten tag to znajdziesz :D)
(ciekawe, jak wpiszesz "data science wykop" to się pojawia)
http://www.wykop.pl/wpis/9792720/hej-mirki-jest-taka-historia-jako-ze-moze-jeszcze-/
Post nie jest idealny, pisałem go prawie 2 lata temu i od tego czasu sporo się zmieniło (niestety nie mogę edytować :D)

Co do takich bardziej profesjonalnych publikacji:

https://github.com/open-source-society/data-science
@rith: prawda jest taka, że teraz "data scientist" to albo informatyk, który postawi hadoopa, albo ktoś kto umie w SQLu zrobić odpowiednik tabel przestawnych z Excela - prawdziwego szukania trendów w danych praktycznie nie ma.

Jeśli chcesz mieć poważanie, to musisz zostać aktuariuszem (chociaż tutaj raczej jest zabetonowanie w branży ubezpieczeniowej).

Nie ma co oszukiwać, nawet jak się przejrzy ten tag: ile tu jest dyskusji o prawdziwej statystyce i wyciąganiu czegoś
Jeśli chcesz mieć poważanie, to musisz zostać aktuariuszem (chociaż tutaj raczej jest zabetonowanie w branży ubezpieczeniowej).


@fledgeling: Eeee, aktuariat nie ma nic wspólnego z data science. Ostatnie dwa lata mieszkałem z kumplem, który jest aktuariuszem i jak on nie rozumiał do końca machine learningu, tak ja nie rozumiałem, co on robi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zbyt demonizujesz i nawet nie wiem co, czy ogólnie data science, czy
@fledgeling: Raczej bawi mnie fakt, że teraz każdy się mianuje takim stopniem.

Co do aktuariuszy to tak jak wyżej napisał @Iesuz

Co do reszty - taką właśnie mamy branżę. Polski rynek w chwili obecnej jest biedny i nie mamy praktycznie żadnych prawdziwych DSów. Wynika to często z niezrozumienia roli jaką jest DS. Wielu gości co znają się na kodzeniu nie ma praktycznie żadnej wiedzy biznesowej, natomiast biznes nie ma wiedzy technicznej.