Wpis z mikrobloga

Sigma 18-35 1.8 - dedykowana jest pod aparaty z matrycą APS-C.

Jak mam to rozumieć? Bo na mój rozum powinno to działać tak, że po podłączeniu do aparatu z matrycą APS-C będę miał te 18mm a nie 18*1.6 = 28,8. Czy obiektywy dedykowane pod aparaty APS-C właśnie tak działają, że pomimo tego iż jego parametry mają wyższe ogniskowe niż np. Tokina 11-16 to i tak jest on podobnie szeroki jak wspomniana Tokina? Ponieważ Tokina po przeliczeniu na matryce aps-c ma 17.6mm.

Może znajdzie się ktoś kto wytłumaczyłby te zależność? Czy każdy obiektyw nawet ten dedykowane pod matryce APS-C i tak ulega temu przeliczeniu *1.6 czyli, że pod cropa zamiast 11mm lub 18mm będę miał 17.6mm albo 28.8mm?

Zastanawiam się nad zmianą właśnie Tokiny 11-16, bo nie jestem już z niej zadowolony a przeczesując rynek obiektywów nie ma nic ciekawego na rynku. Zostają obiektywy robione typowo pod cropa tylko właśnie jak one kuźwa działają.

#fotografia #obiektywy #sigma #tokina #canon
  • 13
@Paviarotti: czyli nawet szkło które jest dedykowane dla matryc APS-C i które po podpięciu pod FF dają mega wielką winietę?

To w takim razie jaki jest sens robienie szkieł typowo pod matryce aps-c...
@Komaryt: I tak "przeliczasz". To jest ogniskowa obiektywu. Taka wielkość fizyczna. Ona się nie zmienia w zależności od matrycy, na którą rzucasz obraz. Jedynie kąt widzenia może się różnić, bo mniejsza matryca obejmuje mniejszy obszar.

To, że dany obiektyw jest "dedykowany pod APS-C" oznacza tyle, że:
a) W przypadku Canona masz bagnet EF-S zamiast EF, co fizycznie uniemożliwi ci użycie go na aparatach pełnoklatkowych
b) U innych producentów (na pewno Nikon,
@m_bielawski: okej dzięki za wyjaśnienie ;) Czyli nadal jestem w d*pie :D

Btw. to szkło 18-35 można podpiąć pod FF tylko, że właśnie daje taka winiete jak na obrazku albo i nawet większa ;)
Btw. to szkło 18-35 można podpiąć pod FF


@Komaryt: nie można bo dostaniesz winete jak pokazał @laza
szkła mają podane tyle ile miałyby pod ff, ale e względu na cropa na matrycach trzeba podane przez producenta wartości pomnożyć przez mnożnik jak pisałeś w ierwszym poście. jak chcesz coś mega szerokiego ogarnij tokinę 11-16:
11*1,6=17,6 czyli akurt tyle co 18mm na ff
szkła mają podane tyle ile miałyby pod ff


@Grzechu10g: szkła mają podane tyle, ile mają : ) 18-35 to 18-35, można jedynie wyznaczyć ekwiwalent tego zakresu na matrycy APS-C jako 29 - 56. Jeśli podepniesz do swojego cropowego aparatu pełnoklatkowy obiektyw, np. 17-35, to po skręceniu go na 18 mm powinien dać taki sam obrazek jak ta Sigma 18-35.

@Komaryt:
@laza ja bym się tak nie bawił z prostego względu, podpiąć podepniesz ale cześć obiektywów ma bagnet, który bardziej wchodzi w komorę lustra przez co przy robieniu zdjęć możesz rozwalić zarówno lustro jak i obiektyw także nie polecam.