Wpis z mikrobloga

Alpha Centauri, o której teraz głośno to układ 3 gwiazd, z których (jak mówi Wikipedia) co najmniej dwie są związane ze sobą grawitacyjnie. Gwiazdy są więc stosunkowo blisko siebie - Proxima Centauri jest oddalona od Ziemii o 4.2421 ly a α Centauri A oraz α Centauri B o 4.3650 ly.

Odległość Proxima Centaurii od pary Alpha Centauri to około 4 miesiące świetlne [źródło], czyli dosyć daleko - dużo dalej niż sądziłem. I tutaj pojawia się moje pytanie: czy z planety orbitującej dookoła Proximy widać układ podwójny Alpha Centauri w sposób znacząco różny od innych punkcików na niebie, czy może 4 miesiące świetlne to tak daleko, że są one takimi samymi punktami jak pozostałe widoczne gwiazdy?

Podejrzewam, że raczej opcja nr 2.



#astronomia
#pytaniedoeksperta a więc przede wszystkim do @Al_Ganonim
rozdajozadarmo - Alpha Centauri, o której teraz głośno to układ 3 gwiazd, z których (...

źródło: comment_QQaXizahnJ9WbFTerOhXdBdZapWikhSb.jpg

Pobierz
  • 6
@rozdajozadarmo: Układ alfa Centauri widziany z Proxima Centauri byłby widziany jako jedna kropka, około sześć razy jaśniejsza od Jowisza lub Wenus widzianych z Ziemi w najbardziej korzystnych warunkach. Dlaczego kropka? Bo alfa dwie gwiazdy alfa Centauri są oddalone od siebie o max. 36 AU, a od Proximy oddalone o jakieś 15'000 AU. Odległość kątowa między tymi gwiazdami widziana na Proximy to jakieś 10 sekund łuku, czyli na granicy zdolności rozdzielczej przeciętnych
@Al_Ganonim:
Dzięki. Zanim napisałem ten wpis to wyobrażałem sobie taki widok, ale gdy zacząłem czytać o odległościach i porównywać je z odległościami w naszym układzie słonecznym, to liczby sprowadziły mnie na ziemię, a Ty mnie tylko utwierdziłeś w tym przekonaniu :)

Możesz się do tego odnieść do poniższej wypowiedzi?

Szukałem też zdjęć słońca widocznego z sond kosmicznych np. z New Horizon i nic ciekawego nie znalazłem. Dysponujemy w ogóle takimi
Odległość kątowa między tymi gwiazdami widziana na Proximy to jakieś 10 sekund łuku, czyli na granicy zdolności rozdzielczej przeciętnych ziemskich teleskopów (bo atmosfera).


@Al_Ganonim: yyy ale rozdzielczość teoretyczna teleskopu (Kryterium Rayleigha) w sekundach łuku to 143/średnica lustra w milimetrach - synta 8 by spokojnie rozdzieliła składniki przy ładnej pogodzie :-)