Wpis z mikrobloga

Mirki, dzisiaj zaległe kilka słów z pobytu na Tonga, zapraszam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nuku’alofa (Tongatapu), Królestwo Tonga, 12 sierpnia 2016.

Tonga posiada, według mnie, jedną z ciekawszych historii wśród republik rozpierzchłych na obszarze południowego Pacyfiku. Społeczeństwo jedynej w pełni niezależnej monarchii Oceanii (nie licząc pięciu innych państw należących do Wspólnoty Narodów z królową Elżbietą II na czele oraz kilku królów w terytoriach zależnych) wydaje się być bardzo dumne ze swojego statusu królestwa, a także z, przynajmniej oficjalnie, nigdy nie poddaniu się jarzmu kolonializmu.

Kapitan James Cook, podczas swoich dwóch z trzech wielkich wypraw przez Oceanię był kilkukrotnie obficie goszczony przez tubylców, aż zwykł nazywać wyspy Przyjaznym Archipelagiem (Friendly Archipelago). Co jednak jest w tym najciekawsze, jak twierdził potem William Mariner, marynarz ocalały z ataku jednego z plemion na brytyjski statek u wybrzeży Tonga (spędził potem 4 lata wśród lokalnej ludności), Cook tylko cudem uniknął, w wyniku niedomówienia pomiędzy wodzami, zasadzki mającej na celu pod przykrywką gościny wymordowanie całej jego załogi i grabież statków.

Wersja Marinera wydaje się wysoce prawdopodobna, biorąc pod uwagę, że spędził on swój czas na Tonga pod opieką tego samego wodza, który planował ową zasadzkę oraz który… wcześniej wyrżnął w pień załogę Brytyjczyka.

Nowoczesna historia Tonga zaczyna się gdzieś pomiędzy XIX-wieczną postępującą chrystianizacją, objęciem tronu przez króla (Tu’i) zapoczątkowującego panującą do dzisiaj dynastię Tupou, a podpisaniem Traktatu Przyjaźni z Wielką Brytanią na przełomie wieków. Do dzisiaj jedną z najbardziej znanych postaci (oprócz chorążego reprezentacji olimpijskiej z Rio) jest ukochana, wielka (prawie 2 m. wzrostu) królowa Salote (trzecia Tupou), najdłużej panująca monarchini Tonga, która wsławiła się swoją obecnością na koronacji Elżbiety II (pierwsza podróż do Europy), podczas której odmówiła ochrony przed deszczem ze swoistego szacunku do królowej.

Obecnie rodzina królewska, mimo że szanowana, nie cieszy już się taką popularnością jak dawniej. Nie pomagają w tym na pewno poczynania ostatnich monarchów, zamieszanie w aferę paszportową (handel obywatelstwami Tonga na międzynarodową skalę, bardzo ciekawy temat, który myślę że warto poruszyć osobno), brak jakiejkolwiek reakcji po zatopieniu promu Princess Ashika (również ciekawa historia) czy tez ogólne zubożenie społeczeństwa. To, wraz z poczynaniami rządu doprowadziło do wybuchu społecznej frustracji w postaci zamieszek i serii podpaleń w 2006 r.

Jak wygląda Królestwo Tonga dziś? Nie najlepiej. Większość (sic!) rocznego planu budżetowego państwa obejmuje… międzynarodowa pomoc. A złośliwi twierdzą, że pozostałą część stanowią środki przesyłane przez pracujących za granicą Tongijczyków. Na Tongatapu, koronnej wyspie archipelagu, nie widać żadnej produkcji, rozbudowujących się inwestycji. Jadąc główną drogą w stronę lotniska mijamy wiele budynków świecących logami różnych programów pomocowych (głównie Australian Aid, rząd Japonii, ale również Komisja Europejska), okazałą rezydencję rodziny królewskiej, ale już za zakrętem trudno uwierzyć, że według mapy poruszamy się cały czas tą samą główną drogą. Dziura na dziurze z wyłażącym szutrem, ciągnące się przez palmową dżunglę wśród biegających swobodnie dzikich świń (wracających pewnie z kąpieli ). Tylko krowom, żującym trawę pod palmami z widokiem na Pacyfik, wydaje się być wszystko jedno.

#wanderlust – tag z mojej obecnej tułaczki po Oceanii i wyspach południowego Pacyfiku.

#podroze #podrozujzwykopem #ciekawostki
Pobierz Dwadziesciajeden - Mirki, dzisiaj zaległe kilka słów z pobytu na Tonga, zapraszam ( ͡...
źródło: comment_b7zQLSOhv5LJEbp01krdQG10wxQxG6ad.jpg
  • 12
Wołam: @Zabatrawiasta @Szarobury_drut_kolczasty @elbankiero @sorhu @Pijokot @anuszqa @pizzajestzajebista @miscyfion @predator82 @soszu @prosiack @efceka @netto @Pallazo @Beer_Is_Good_For_You @nowik @koalapincet @iEarth @Marcinowy @Bezikowy @Maniera @dreamy bartan1002 @MAMAra @hedgeh0g

Cieszę się, że większość kartek doszła (a różnie to bywa) :)

PS. wie ktoś może co się dzieje z tagami na tym portalu? Wcześniej wpis nie pojawiał się pod żadnym z użytych tagów. Zauważyłem, że winowajcą był tag #polityka gdy go usunąłem, dopiero wtedy wpis zaczął
PS. wie ktoś może co się dzieje z tagami na tym portalu? Wcześniej wpis nie pojawiał się pod żadnym z użytych tagów. Zauważyłem, że winowajcą był tag #polityka gdy go usunąłem, dopiero wtedy wpis zaczął pojawiać się pod tagami widniejącymi obecnie. Dziwne...


@Dwadziescia_jeden: opisz ten problem na kontakt, a potem jeszcze najlepiej do @a__s i @m__b