Wpis z mikrobloga

#elektryka, #budowa, #budownictwo
Hej Mircy, mam mały problem, muszę kupić kabel do przyłącza domku jednorodzinnego i pojawił się dylemat. W projekcie mam kabel 5x10mm, a elektryk powiedział, że 4x10mm jest wystarczający. Sprawdziłem dokładnie projekt i faktycznie między skrzynką, a rozdzielnią jest PEN, który rozchodzi się na PE i N i w skrzynce i w rozdzielni.
Czy jak dam kabel inny niż w projekcie, to może się ktoś do tego przyczepić? Zakład Energetyczny podobno nie pozwoli nawet wpiąć przewód PN do uziemienia w ich skrzynce.
  • 9
@melba: w ich skrzynce powinien być podział na PE i N a jak nie ma to wpinasz do jednego wejścia. Kładź 5x10, od przybytku głowa nie boli. Jak czasami ktoś chce przyoszczędzić na dłuższym odcinku to się kładzie 4xalumiium + bednarke
@melba to może zależeć od rejonu energetycznego. Jednak od słupa do haka oni dali warkocz od haka do licznika dałem 4 żyły, w liczniku na elewacji rozdział na pe oraz n i lokalne podłączenia do uziomu, do rozdzielni juz 5x10 . W domu na Opolszczyźnie 2 lata temu.
@chrupkowski No właśnie jest PN, uziemienie skrzynki, i właśnie tego ponoć nie pozwalają bezpośrednio łączyć z uziemieniem domu.

@zuberek1990 różnica w cenie to ok 2.5zl na metrze. Przy 50m uzbiera różnica to tania wiertarka.
Dzięki wielkie wszystkim. Po przespaniu się z problemem kupie raczej 5x10 i jedną żyłę zostawię w zapasie :)

@dzbanek123: W projekcie jest 5x10 pewnie dlatego, żeby był "uniwersalny" na różne układy.