Wpis z mikrobloga

Witam szanownych Mirków i Mirabelki
Szukam rady, postanowiłem przeznaczyć 1000 PLN na dłuuugo terminowy eksperyment.
W co najlepiej ,,zainwestować” tą kwotę by po 10-15 latach sprawdzić czy to się opłaciło i jaki jest tego wymierny zysk? Chciałbym to teraz załatwić i o tym zapomnieć nie wchodzi w grę żadne zmiany i operowanie tą kwota w krótszych terminach.
Macie z tym jakieś doświadczenia? Co się opłaca od czego np. zacząć przy kupnie akcji? Nigdy tego nie robiłem. #gielda #finanse #jakzaczac #kasa #bitcoin

Zastanawiam się na takimi wariantami:

  • Bitcoin 50.0% (41)
  • Kupno akcji jednej z polskich spółek 32.9% (27)
  • Kupno jakiejś kolekcji np. monet 4.9% (4)
  • Lokaty bankowe 3.7% (3)
  • Kupno obcej waluty 8.5% (7)

Oddanych głosów: 82

  • 38
Bitcoin byłby spoko, sam włożyłem pare kafli w bitcoiny i zapomniałem o tym. W Polskie spółki to zależy, coś z farma może być długoterminowo nieźle zyskowne, ale z bitcoinem też jest szansa, że wystrzeli.
Co do PZU to wydaję mi się, że długoterminowo nie będzie fajerwerków, no bo zobacz, ubezpieczenia z jakiej paki miały stać się bardziej rozwojową branżą w przyszłości? A przemysł farmaceutyczny w starzejącym się społeczństwie jakim jest polskie to coś nad czym warto się zastanowić
@zzbkk: Na giełdzie zasada kup i trzymaj nie zawsze popłaca. 1k to dzis mało. Jakbyś chociaż miał 10-20k to jakaś działkę pod rozwijającym sie szybko miastem warto kupić.
Mieszkania i działki to też spoko inwestycja, ale trzeba wziąć sporo czynników pod uwagę. Z własnego doświadczenia (mam 4 mieszkania w samej Waw), nawet gdy cena w danym mieście czy dzielnicy spada, ale jednak mieszkanie położone jest dobrze jeśli chodzi o komunikacje (bliskość centrum i lotniska) a zarazem gdzieś na przyjaznym osiedlu to cena na pewno nie spadnie, a właściwie to rośnie. Po prostu ludzie chętnie się wynoszą z gorszej jakości mieszkań
@invtraveler: zastanawiałem się nad tą spółką bo wg ich nowej strategi ciekawie to wygląda, idą w bankowość, w rozwój placówek medycznych (Twój argument z farmaceutyką przy starzejącym się społeczeństwie) w produkty finansowe, ta firma to już nie tylko ubezpieczenia.

Działka pod miastem odpada to już grubsza inwestycja, w tym temacie chodzi mi o małą kwotę która nie jest znacząca.
@zzbkk: Przecież ten eksperyment nie ma sensu... Chcesz wydać 1000zł na coś co ma Ci przynieść nadspodziewany zysk za 15 lat? Bez sensu...
Inwestowanie nie polega na jednorazowym wpakowaniu wszystkich jajek do jednego koszyka i pytania mirko expertów "w co wpakować 1k?". Zdecydowanie odradzam ten tok myślenia.
@zzbkk: No to powinieneś mieć na celu kupić coś łatwo zbywalnego. Bitcoin? Świetna sprawa, ale musisz się tym zainteresować. Waluty obce? Wg mnie najlepsze w tym przypadku rozwiązanie, ale jakie? Złoto? inwestycja TYLKO długoterminowa, też polecam, ale czy wiesz gdzie kupić, co kupić i gdzie sprzedać? Akcje... raczej negatywnie jestem do nich nastawiony, przynajmniej teraz. Lokaty nie dają zarobić.
@invtraveler Nieruchomości są dobrymi inwestycjami o ile nie najlepszymi ale nie z takim kapitałem i nie w takim celu jak opisałem, co do mieszkań to nie lepiej wynajmować niż sprzedawać? Nawet przy zmianie miejsca zamieszkania nie sprzedałbym mieszkań. Wynajem. Ew. przy wyjeździe z kraju przez agencję ogarnięcie tego.
@zzbkk: i jeszcze jedna sprawa - jeżeli chcesz inwestować w długim terminie w spółki dywidendowe to możesz zainteresować się także kontem maklerskim IKE.

Otwierasz taki rachunek, który nie jest opodatkowany, bo normalnie gdy spółka wypłaca dywidendę, to na konto dostajesz 19% mniej kasy z racji podatku "Belki". W długim okresie przy reinwestycji całej dywidendy można zarobić więcej niż w przypadku, gdy ciągle płacisz podatek i reinwestujesz mniejszą kwotę. Wiadomo, że w
@zzbkk: Kupując mieszkanie jako długoterminową inwestycje, licząc że powiedzmy za te 15-20 lat cena jego wzrośnie (a przede wszytkim by pieniądze były bezpieczne) to te mieszkanie w tym okresie wynajmujesz. Raczej nie będziesz trzymał mieszkania, w których nie planujesz mieszkać do końca życia tylko kiedyś sprzedasz (albo dasz je dzieciom/ zostaną dla dzieci) a Twój majątek powiedzmy skurczy się o wartość mieszkania, natomiast albo otrzymasz gotówke, albo dalej inwestycja dla przyszłych
@panDocent dzięki za info i ciekawy link, IKE posiadam już jedno ale o tym rozwiązaniu z kontem maklerskim nie słyszałem chyba zgłębię temat z ciekawości. Zdecyduje się chyba na kryptowalutę. To też nie majątek by się nad tym dłużej rozwodzić.