Wpis z mikrobloga

Takie pytanie mam...
Czy spotkał się może ktoś z Was z pojęciem "analizy użyteczności"?
Potrzebuję zgłębić temat,a przynajmniej cokolwiek się zorientować o co chodzi (glownie w tematyce roznych wyrobow medycznych, ale bedzie tez i ogólnie po prostu), ale pieronsko ciezko cos znaleźć...
Przewertowalam juz kilkanascie stron w wyszukiwarce, ale albo pojawiaja sie odniesienia do stron internetowych,albo uzytecznosci kosztow, a to tak nie za bardzo to,o co chodzi.
A jak cus znalazlam po obcemu, to niestety dostep zablokowany ;/

Bardzo będę wdzięczna, jeśli ktoś coś kojarzy

#kiciochpyta #ekonomia #medycyna #przemysl #iso #kontrolajakosci #zarzadzanie #marketing #socjologia
(tagow duzo, bo pojęcie szerokie w sumie :P).
  • 16
@agaja: zatem sprecyzuj o co ci chodzi. Jesli chodzi o leki to no tutaj normalne prawa ekonomi dzialaja, jak masz raka to mililitr chemi ma dla ciebie zajebista uzytecznosc, jak raka nie masz, to czytaj mirko i bedziesz miala a wtedy pojawi sie uzytecznosc, moze chodzi o analize efektywnosci ?
@agaja: przykład z medycyny. Operować czy nie.
Jak operujesz to pacjent może umrzeć na stole (użyteczność -1000) z prawdopodobieństwem 10% lub wyzdrowieć - użyteczność 10. Sumaryczna użyteczność to 0.1×-1000+0.9×10=-91. Jak nic nie zrobisz to będzie nadal chory z prawdopodobieństwem 100% I będzie miał z tego użyteczność -10. Jest to większe niż -91 wiec nie opłaca się go operować.
Funkcję użyteczności możesz dowolnie komplikować i uzależniać od dowolnych zmiennych (pieniądze zdrowie itp).
@Bajo121: @pitersi: wlasnie problem w tym, ze dokladnie ciezko bedzie mi sprecyzowac. Wiem, ze to glupio brzmi - ide niedlugo na rozmowe o prace do firmy zajmujacej sie produkacja wyrobow medycznych i jednym z wymagan jest znajomosc pojec analzy ryzyka i analizy uzytecznosci.. W dokumentach, ktore podaliscie i znalezionych przeze mnie wczesniej sa informacje rowniez przydatne, ale po prostu tak jakos mam, ze wole przeczytac 10dodaktowych tekstow i jakos poszerzyc
@pitersi: szkopul w tym, ze ja nie szukam o samej uzytecznosci, a konkretnie o procesie i mechanizmach jej analizy/oceny itd :)
W konkretnym co prawda przypadku, ale to akurat juz mniej istotne - przez analogię też mozna.
@pitersi: no po dluzszym poszukiwaniu i stopniowym doprecyzowywaniu faktycznie okazało się to pojęciem raczej wąskim, jednakże zaczęłam od wiekszej ilosci dziedzin, gdyz pierwotnie zakres mógł być szeroki.. i tak po nitce do kłębka coś już powoli docieram gdzie trzeba (taką mam przynajmniej nadzieję).
Ale jeszcze raz dzieki za chęci pomocy :)
@agaja: pewnie działa tak jak w przykładzie który ja podałem ale pewnie w normie masz określoną użyteczność za śmierć kalectwo lub sraczkę spowodowana lekarstwem. Mnożysz przez prawdopodobieństwa I porównujesz do warunków bazowych - braku leczenia albo leczenia alternatywnym lekarstwem. Przynajmniej ja bym tak zrobił.
@Bajo121: a dzięki sliczne, jakis czas temu też już się tam dokopałam. od słowka do słowka i coś tam jest :) szkoda, ze wszystko prawie platne, ale jakos to bedzie ;)
teraz kopię coś głębiej.
ale skoro oboje na to wpadliśmy, to poszukiwania idą w dobrym kierunku na pewno :)

@pitersi: właśnie wydaje mi się, że to szersze zagadnienie, na co wskazuje rowniez i angielska jego nazwa odwolujaca się do
@Bajo121: no ja na studiach duzo tego przerabialam, bo 99% materialow po obcemu bylo i niekoniecznie powszechnie dostepnych, ale to juz jakis czas temu :)
Teraz postanowilam zmienic robote, bo w obecnej szlag mnie troche momentami trafia, wiec sie dokształcam.
W sumie fajnie tak sie szuka, ta zylka emocji, podazanie za slowkiem :P

Choc wiadomo..co za duzo to nie zdrowo :P

o, wlasnie znalazlam,ze czyms zblizonym do tej inzynierii i certyfikacji