Wpis z mikrobloga

Co myślicie o kościołach państwowych, takich jak Kościół Danii?

Głową kościoła jest duńska Królowa, razem z Ministrem Spraw Kościelnych, jako najwyższą władzą administracyjną. Parlament, jest najwyższą władzą ustawodawczą dla kościoła. #


Myślicie, że to dobry pomysł, że parlament ustanawia prawo kościelne? Np. 7. czerwca 2012 duński parlament przegłosował ustawę wprowadzającą kościelne śluby osób tej samej płci. #

Liroy głosujący nad tym, czy palenie marihuany jest grzechem jest dobrym pomysłem? Czy może lepszy jest model francuski, separujący państwo od religii? Podporządkowanie kościoła państwu jest spoko, bo uniezależnia od Watykanu, czy mieszanie Boga z cesarzem trąci państwem koranicznym?

#lgbt #homoseksualizm #wiara #katolicyzm #neuropa #4konserwy #dania
  • 17
@smyl: Z zasady jestem za rozdziałem Koscioła od Państwa, lecz w praktyce wszystko zależy od społęczeństwa, w UK czy właśnie Danii większośc ludzi jest irreligijna więc to nie ma znaczenia, w USA jest rozdział(chyba) jest i i tak potrafią przemycić kreacjonizm do szkół
większośc ludzi jest irreligijna więc to nie ma znaczenia


@fenr7r: "W 2013 roku jego członkami było 79,1% populacji kraju". Mimo że członkostwo nie jest obowiązkowe, a członkowie kościoła płacą na niego dodatkowy podatek. Może mała religijność Duńczyków jest właśnie skutkiem uzależnienia kościoła od parlamentu, co odarło kościół i hierarchów z autorytetu? Nie istnieje dogmat o nieomylności królowej albo posła.
@smyl: gdyby w KK wprowadzić demokrację, to Kościół by upadł. Tak by było, bo większość jest głupia i pierwsze co by zrobiła, to zniosła 10 przykazań i normalni pobożni ludzie by się od Kościoła odwrócili, a zostałyby w nim same seby na wyjebce
@smyl: dla mnie może sobie istnieć kościół państwowy (przy zachowaniu wolności do i od religii, jak np. w UK) ale ja nie wyobrażam sobie być członkiem takiego tworu. Doświadczenie zresztą pokazuje że w państwach gdzie kościół jest upaństwowiony zorganizowana religia odgrywa coraz mniejszą rolę w życiu społeczeństwa.
@fenr7r: to jest dość głośny temat w Danii z tą długością życia, bo nie pasuje zupełnie do innych rankingów, więc raczej nie da się obronić takiej tezy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Danish women have the lowest life expectancy in western Europe #
@fenr7r: dalej jest - z jedną skazą :D najczęściej pojawiającym się wytłumaczeniem tego faktu jest palenie (a konkretnie zły przykład dawany przez królową Katarzynę II xD), alkohol i otyłość , ale moim zdaniem te statystyki nie są przekonujące: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK62583/

A wracając do religii, to rzeczywiście tak jak mówi @niedoszly_andrzej pewnie upaństwowienie religii zmniejszyło jej wpływ na społeczeństwo, tylko czy to źle? ( ͡º ͜ʖ͡º)
@bcrf: trudno stwierdzić, co z czego wynika, państwowy Kościół Danii powstał w 1537 roku, a małżeństwa jednopłciowe w 2012...

Z punktu widzenia człowieka wychowanego w kraju katolickim, z władzami kościelnymi w osobie papieża i hierarchów, wręcz absurdalnie brzmią takie stwierdzenia:

Poprawione wersje Starego i Nowego Testamentu zostały zatwierdzone przez Królową w 1992 roku.