Wpis z mikrobloga

@MarioMAX: @hrumque: specyfikacje tych chińskich to mógłbym wyrecytować po przebudzeniu o 3 w nocy. Także mam je na oku, ale jeszcze się zastanawiam. Wiem, że można trafić lepszą używaną konstrukcję w dobrej cenie, dlatego pytam.

Ogólnie płytki PCB + miękkie alu.
@dcoder: to rozumiem że do alu tą 4tą oś potrzebujesz, bo raczej falistych płytek robić nie będziesz ;)
Co do chińczyka... to jest to jakaśtam opcja głównie finansowa (zwłaszcza że 3x śruba kulowa + wrzeciono to prawie cena całej maszynki), ale uważam że u nas można zrobić to lepiej.
A kolega @MarioMAX ma z alu doświadczenie :)
płytki PCB


@dcoder: tak swoją drogą to ciężko to będzie ci pogodzić, bo frezowanie płytek to raczej V-frezy i ogromne obroty, a duża precyzja, za to aluminium to stosunkowo niskie obroty a spory moment obrotowy, i chłodzenie...

Ja do frezowania pcb mam zrobioną maszynkę z mechaniki drukarki 3d "podobna do mendelmax 1.5", gdzie stolik Y jest na wałkach fi16mm, osie X i Z to 2x fi8mm a za napęd wrzeciona robi
Pobierz hrumque - > płytki PCB

@dcoder: tak swoją drogą to ciężko to będzie ci pogodzić, b...
źródło: comment_rmRNJQnudUCfTmJ8FBp4s0V4q0shys4f.jpg
@dcoder: No 6040cnc do alu średnio, chyba że zbieranie po 0,1mm cię satysfakcjonuje, u mnie inna brama już wałki podparte w osi X nie jak wcześniej wiszące, stół obecnie stalowy, no i oś Y czeka na zmianę i chęci, ale jednak ja dałem niecałe 7k za nową z fajną elektroniką i wrzecionem, także nie narzekam, a frezowałem nawet stal po przeróbkach ;-)
Tak to wygląda, no już tylko inne usztywnienia bramy
Pobierz MarioMAX - @dcoder: No 6040cnc do alu średnio, chyba że zbieranie po 0,1mm cię satysf...
źródło: comment_oGXYLha7bTqdeUXkHIrPI7vcGutJ9w6D.jpg
@PrevuD: nie mogę tyle czekać
@hrumque: @MarioMAX: mam propozycję od MLM frezarka 300x300 na wałkach podpartych + śr. kulowe 1610 i wrzeciono Teknomotor 1.1kw 18000 rpm. Posuw ma do 14000mm/min ale mi bardziej zalezy na precyzji wiec sam nie wiem. Wymiana na śruby 1605 na pewno trochę pomoże. Wiem, że do PCB są potrzebne małe frezy V i wysokie obroty, ale ostatnio wpadłem na pomysł, żeby obok wrzeciona zamontować
@dcoder: całkiem sprytne.
W sumie mam laser 405nm, tyle że 2.5W, muszę kupić płytki światłoczułe-lakierowane (z własnonakładanymi lakierami mam traumatyczne doświadczenia, drogie to, zacieki, problemy, nierówna warstwa = nierówny czas naświetlania, podtrawienia itd) i spróbować "drukowac". Choć od trawienia (dawno temu robiłem termotransferowo) to się odzwyczaiłem, cały b327 dawno poszedł na #rozdajo i myślałem że już nigdy nie będę musiał się tym babrać ;)

Na frezowaniu robię ścieżki i otworki za
@dcoder: staram się nie schodzić niżej niż to potrzebne, ale pady 0.29mm i odstępy miedzy padami podobnie (np. w tqfp144) idą bez problemu frezem 0.2
I tak, zużywają się frezy dość szybko - jak tylko się stępi to widać na krawędziach miedzi, że są takie jakby wywinięte, i to znak że lada chwila końcówka freza się ukruszy. Staram się tak kalibrować, by jechać jak najmniej w laminacie, by tylko miedź brało,
@hrumque: no właśnie, to jest rzeźba trochę. Chyba wezmę najtańszego chińczyka z ebaya na kulówkach z "mokrym" wrzecionem 800W i założę laser 405nm. Wygodne bo nie trzeba drukować, przykładać, ustawiać itd. Na frezarcę naświetlam, odwracam na drugą stronę, znów naświetlam, potem wiercę, frezuję kształt płytki, a na końcu wywołuję i wytrawiam. Myślę, że uda się zrobić bardzo dokładne płytki tą metodą w ok. godzinę (dla płytki 50x50mm). Nie wiem tylko jaki
Nie wiem tylko jaki posuw można uzyskać na tych chińskich frezarynkach.


@dcoder: na 1605 - całkiem spory. Nie podam ci liczb konkretnych, ale tak to leci w sklejce u mnie:
https://youtu.be/wI0dY-VBM14?t=28s
Oczywiście dużo zależy od silników, driverów i zasilania (im wyższe - tym szybciej, nawet na tych samych silnikach). Na standardzie nema23 z driverami TB6560 zasilanymi 24v to rewelacji nie będzie, a na większych, z driverami tb6600 lub M542, zasilane 36-48v,