Wpis z mikrobloga

to jest tachion, tachiony to hipotetyczne (bo nikomu jeszcze nie udało się potwierdzić ich istnienia) cząstki, które poruszają się szybciej niż prędkość światła i mają masę wyrażoną w liczbach zespolonych

przez to że porusza się z taką prędkością, tak jakby cofa się w czasie i przeczy wielu różnym zasadom fizyki

i ogólnie są ciekawe bo można z nimi się fajnie bawić matematyką

na przykład wraz ze wzrostem energii ich prędkość maleje, podczas gdy dla "zwykłych" cząstek powinna rosnąć. wiąże się to z tym że prędkość tachionów nie może spaść poniżej c, a do pokonania tej bariery potrzebna jest nieskończona energia (analogicznie działa to dla zwykłych cząstek - potrzebujemy nieskończonej energii, aby poruszały się szybciej od c)

oprócz tego, według pewnej teorii lorenza, wzory działające dla tardionów (tych "zwykłych" cząstek o dodatniej masie), działają również dla tachionów. stąd po przekształceniu tego wzoru, dostajemy wzór taki, a z niego możemy wywnioskować, że masa tachionów musi być liczbą zespoloną

takie oczywiste rzeczy:
v > c
v²/c² > 1
1 - v²/c² < 0
sqrt(1 - v²/c²) jest liczbą zespoloną

energia nie może być liczbą zespoloną, więc w liczniku również musimy mieć jakąś liczbę zespoloną, żeby ostateczny wynik był liczbą rzeczywistą. c też nie jest liczbą zespoloną, stąd m musi nią być

z tym że naukowcy nie są jeszcze pewni co do tego że energia musi być liczbą rzeczywistą więc to niekoniecznie jest prawda xD

no i masę można i tak zmierzyć tylko dla spoczywających obiektów, a tachiony nigdy się nie zatrzymują

niektórzy naukowcy próbowali udowodnić że energia może być ujemna ale jak na razie wszystkie ich próby zostały obalone

jestem wdzwr, moją pasją jest narzekanie na życie i model standardowy, kiedyś marzyłam o udowodnieniu istnienia bozonu higgsa ale odkąd ktoś zrobił to za mnie moje życie straciło sens

no i ogólnie to się nie znam, studiuję historię sztuki więc nie jestem specjalistą ale polecam poczytać o tachionach bo to najciekawsze co mnie w życiu spotkało

#ciekawostki #wartosciowycontent
Pobierz
źródło: comment_QiasuZAPwU2AE602hhRKY8qQrGwmWCti.gif
  • 61
@wdzwr: Bez sensu jest rozmyślać o teoretycznych cząstkach które ŁAMIĄ PRAWA FIZYKI. Ok jakby były odkryte, wtedy trzeba by zbadać gdzie nie rozumiemy tych praw. Ale teoretyczne? Odpowiedź: nie ma ich i nie będzie.
A energia malejąca powodująca wzrost prędkości mogłaby spowodować, że cząstka zbliżyłaby sie do nieskończonej prędkości czyli bycia wszędzie jednocześnie. Bez sensu.
@wdzwr: Lepiej poczytać ogólnie o fizyce kwantowej, o cząstkach splątanych, wirtualnych. Chyba, że się to zna. Tachiony wymyślono dla potrzeba sci-fi i są bezsensowne. Przy zderzeniach przyspieszają. Trochę jak rozważania o jednorożcach wielkości atomów z magicznymi mocami.
@wdzwr: niesamowita jest fizyka kwantowa, takie ostateczne nullum crimen sine lege - co nie jest zabronione, jest dozwolone.

- nie da się poruszać szybciej od światła, bo wychodzi pierwiastek z ujemnej liczby? PROSZĘ BARDZO, sqrt(-1) = i, TACHION Z MASĄ ZESPOLONĄ.

A najlepsza to jest zasada nieoznaczoności Heisenberga, która brzmi "yolo, hulaj dusza fizyki nie ma, tylko że za długo to tych praw nie łam, żeby nikt nie zauważył" - i