Wpis z mikrobloga

  • 0
@SamGamgee ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zawsze chciałam nauczyć się jakiegoś innego słowiańskiego języka, zaczęłam od rosyjskiego - najłatwiej dostępny w Polsce. A teraz słoweński ( ͡ ͜ʖ ͡)
@MAMAra: cóż... grając w WoWa poznałam dwóch Słoweńców i tak się zaczęło :) Na początku podpytywałam ich gdy gadali między sobą, potem postanowiłam uczyć się też sama, a pomogły mi w tym:
- apka quizlet na Androida, jest kilka fajnych zestawów fiszek z podstawowymi słówkami
- słoweńska muzyka :) Siddharta, Mi2, Zmelkoow, Big Foot Mama; potem wspomagane jeszcze yugo-rockiem (ale ogólnie języki się trochę różnią): Bijelo Dugme, Parni Valjak, Riblja Corba...
@MAMAra: ciekawostka co do książki z rozmówkami: jeśli będziesz wymawiać tak, jak tam jest opisana wymowa, to dla Słoweńców będziesz brzmieć zabawnie :) ale zrozumieją, a wiadomo że wiedza przekazywana w takich książkach ma być zjadliwa dla każdego :)

a no i z ciekawości: skąd pomysł ze słoweńskim? :)
@kostniczka: o patrz mam te rozmówki:) trzy lata temu byłam w Słowenii i pokochałam kraj, po powrocie oczywiście zakręciłam się na punkcie języka ale już praktycznie pozapominałam wszystko (brak utrwalania, systematyczności), Siddharty słucham od 13 lat bodajże i to był pierwszy bodziec w sumie.

W planach jest powrót, może nawet na dłużej więc muszę ten czas wygospodarować ;)