Wpis z mikrobloga

4 234 - 4 = 4 230

Tytuł: Pan Lodowego Ogrodu Tom 1
Autor: Jarosław Grzędowycz
Gatunek: fantastyka
★★★★★★★★

Książka już 100 razy była tu opisywana więc nie będę się rozpisywał o fabule. Ogólnie długo się wzbraniałem przed PLO, bo nie przepadam za sagami fantasty, ale 1 tom mnie bardzo pozytywnie zaskoczył. Fajne połączenie elementów sf i fantasy. Fajni bohaterowie, wciągająca fabuła. Jak na rozrywkową fantastykę, jest bardzo dobrze.

Tytuł: Pan Lodowego Ogrodu Tom 2
Autor: Jarosław Grzędowycz
Gatunek: fantastyka
★★★★★

Najsłabszy tom sagi. O ile jeszcze wątek Vuka od biedy ujdzie, bo oprócz ucieczki z ziem Węży obserwujemy też jego przemianę z "Ziemianina" w pieśniarza, to historia Filara to dno. Przez cały tom obserwujemy jego ucieczkę z cesarstwa. Całość jest nudna, bo czytelnik doskonale zdaję sobie sprawę, że mu się uda. Grzędowycz próbuje na siłę dodać tej ucieczce dramatyzmu więc co kilka stron nasi bohaterowie stają w oko w oko ze śmiercią. Niestety momenty te są fatalnie napisane, więc po jakimś czasie zastanawiałem się jaki to tym razem szczęśliwy "przypadek" uratuje tohimona od pewnej śmierci.

Tytuł: Pan Lodowego Ogrodu Tom 3
Autor: Jarosław Grzędowycz
Gatunek: fantastyka
★★★★★★★

Jest lepiej niż w drugim tomie choć też nie rewelacyjnie. Znów całość w górę ciągnie wątek Vuko. Filar siedzi przyczajony aż los pozwoli mi wkroczyć do głównej osi fabuły.
Chciałem po tym tomie zrobić sobie chwilę przerwy od sagi, ale rewelacyjna końcówka sprawiła, że musiałem sięgnąć po tom 4. (no i podwyższyła ocenę o 1 gwiazdkę).

Tytuł: Pan Lodowego Ogrodu Tom 4
Autor: Jarosław Grzędowycz
Gatunek: fantastyka
★★★★★★★★★

Finał sagi. I to jaki finał. Mimo 800 stron książka na moment nie daję odetchnąć. Wreszcie wątki obu bohaterów mają sens i odpowiedni ciężar. Fabuła nabiera takiego rozmachu, że momentami aż zapiera dech. Warto było się męczyć przez przeciętne środkowe tomu, aby dotrwać do tak satysfakcjonującego finału historii.

Podsumowując. Wiedźmin to może nie jest, ale jest bardzo dobrze. Gdyby tylko zaorać tom drugi, albo go mocno przyciąć i połączyć z trzecim byłoby dużo lepiej.

PS: Zdjęcie nowego wydania. Mam starsze, ale nie mogłem znaleźć na necie na szybko kolażu wszystkich 4 tomów.

#bookmeter
robertvu - 4 234 - 4 = 4 230

Tytuł: Pan Lodowego Ogrodu Tom 1
Autor: Jarosław Grzęd...

źródło: comment_1TzWGGmkfbsFVvoofMIdzSZpr1mJPmua.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
@robertvu: nigdy nie sięgnęłam po drugi tom, pierwszy zaczynałam z pięć razy ale zawsze inna książka mnie od niego odciągała. ;) Naprawdę AŻ tak warto? Hm, już kolejny mirek zachwala... Muszę się poważnie zastanowić. Zniechęca mnie to, że sam uznajesz tom drugi za najsłabszy, a ja w seriach po drugim tomie podejmuję decyzję czy czytać dalej. Zazwyczaj. Może i warto się przemęczyć dla tego finału; mam chętkę na coś z niebanalnym
  • Odpowiedz