Wpis z mikrobloga

@idol89: Centralna ulica osiedla to ulica Mieczysławy Ćwiklińskiej, zmarłej w 1972, krótko przed rozpoczęciem projektowania osiedla. Była aktorką, ponoć znakomitą, niektóre ulice na Nowym Bieżanowie są nazwane imionami związanymi z postaciami, które grała - Telimeny z "Pana Tadeusza", Heleny (może z "Grubych ryb" Bałuckiego?), Barbary (nie wiem, nie znam). A ulica Aleksandry to nie wiem od jakiej roli, nie znalazłem filmu czy sztuki teatralnej, ale jej drugie imię to była Aleksandra,
@Tajch: To chyba bingo. : ) Poszperałem teraz w tym kontekście i Aleksandra to było drugie imię Ćwiklińskiej, notabene po matce, z którą też grała. O roli Heleny w "Grubych rybach" wspomina przynajmniej kilka źródeł, a postać Barbary [Malskiej] znalazłem w filmie "Amerykańska Awantura" z 1936.
Mickiewiczowska Telimena okazała się dobrym początkiem tropu.

EDIT: Po drugiej wojnie światowej aktorka zamieszkała na kilka lat w Krakowie, więc to też jakieś powiązanie. Być
@idol89: Ech, pamiętam taką migawkę z dzieciństwa jak mnie jeszcze dziadek na spacer prowadził, małego szkraba, akurat jak asfaltowali Ćwiklińskiej między Heleny a Małą Górą. Jako dziecko usłyszałem o tym, że te ulice to od jej ról, nie myślałem, że ta wiedza się kiedyś przyda ;)
Na Bieżanowie jest, niemała, ulica Aleksandry. Jakiej Aleksandry? Komu ona jest poświęcona?


@idol89: Jest też ulica Samozwaniec. Wiele osób mówi że mieszka na Samozwańca. Tymczasem to jest - akuku - ulica Magdaleny Samozwaniec :)

A moim faworytem za czasów "analogowych" planów miast była ulica Hodura. Teraz luzik - wrzucasz sobie w Google Maps i jest. A wtedy? Alfabetyczny spis ulic i dawaj... Ulice posortowane po imieniu. Dobra, może ktoś być cwany
@enron: Hodor Hodor Hodor? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A czy podobnie nie było z ulicą (Biskupa Jana) Prandoty? Z tym że ona jest dość rozpoznawalna, więc tam łatwiej.

Pewną zagadką jest dla mnie też ulica Kawiory. Kiedyś zasłyszałem, że to na cześć jakiegoś człowieka o nazwisku Kawiora. Okazało się, że to jednak nieprawda.