Wpis z mikrobloga

Film trudny, poruszający i do bólu uczciwy. Wbrew obawom nie ma nadmiernego epatowania przemocą, spodziewałem się bardziej rozbudowanych scen samej rzezi. Końcowka genialna. W mojej ocenie nie wpłynie negatywnie na stosunek do Ukraińców, ale oczywiście jak ktoś pójdzie do kina z uprzedzeniami to zobaczy tylko to, co chce zobaczyć. Smarzowski pokazał klasę.

#wolyn #ukraina
  • 9
@manekin: Ale widziałem na wykopie już dwie relacje osób, które nie miały uprzedzeń ( a nawet jedna studiowała we Lwowie) a pod wpływem filmu nabyły negatywne odczucia wobec Ukraińców.

Z drugiej strony ktoś kilka dni temu pisał o oburzeniu i wyjsciu jakieogś faceta z sali gdy pokazano Polaków zabjajacych cywilne osoby.
Z drugiej strony ktoś kilka dni temu pisał o oburzeniu i wyjsciu jakieogś faceta z sali gdy pokazano Polaków zabjajacych cywilne osoby.


@szurszur: Nie dziwi mnie to. Na pewno będą osoby (uwaga spoiler), dla których widok Polaka zabijającego niemowlaka (do tego z mieszanego małżeństwa) będzie szokiem i zadziała tutaj element wyparcia. Dlatego napisałem, że film jest do bólu uczciwy.
@dertom: byłem wczoraj na premierze w Ostrołęce, film naprawdę dobry. Przede wszystkim nie pokazuje nas tylko w dobrym świetle ale też przedstawia w jaki sposób doszło do tego wszystkiego. Tak jak napisał manekin, film jest do bólu uczciwy. Na mnie chyba największe wrażenie zrobiła scena jak

@dertom: Według mnie całkiem dobrze pokazuje tło tamtejszych wydarzeń. Przede wszystkim skróciłbym te sceny folklorystyczne. Prawie pół filmu schodzi na jakąś ceremonię ślubną, ludowe obyczaje i przyśpiewki. To chyba nie jest film etnograficzny a historyczny więc trochę przegięcie - dłużyzna. Co do zawartości historycznej to chyba lepiej i obiektywniej nie można było tego oddać. Co do narracji to według mnie trochę chaotyczna. Momentami się gubiłem kto jest kim i co tu
@pikus88: odniosłem wrażenie że scenariusz napisano pod proporcje historyczne. Przy czym sama treść fabularna, fikcyjna nic na tym nie traci a to duża sztuka. Btw


Przede wszystkim skróciłbym te sceny folklorystyczne.


@Stefanescu: o to podobnie jak ja.

film etnograficzny


@Stefanescu: trochę jest co mi sie podobało, lubię parki etnograficzne, fajnie pokazali życie na wołyńskiej wsi, choć krajobraz polski. Szkoda, że nie kręcili na Wołyniu bo pamiętam go jako bardzo