Wpis z mikrobloga

Kilka osób pytało mnie o narzędzia do skóry, jaki jest podstawowy zestaw małego kaletnika, gdzie szukać narzędzi i jak ich używać, dlatego zdecydowałem, że napiszę krótki poradnik i spis narzędzi. Z góry chciałem poinformować, że niektóre narzędzia będą miały nazwy angielskie, gdyż nie ma odpowiedników po polsku, lub ja takowych nazw nie znam. ;) Jednak pod takimi nazwami jakie tu przytoczę z pewnością będziecie w stanie znaleźć je w sklepach. :)

1.Nóż: może być tapeciak, może być introligatorski, wiele osób używa krążkowych. Najważniejsze jest, aby był ostry.

2.Igły: Wiadomo. Szyjemy portfel dwoma igłami, najlepiej żeby miały tępe końce, nie pokaleczymy się wtedy tak bardzo ;) Technikę szycia można łatwo znaleźć w internecie, nie będę się na ten temat rozpisywał.

3.Szydło: absolutny must have, wersja minimum to gwóźdź nabity na korek od wina, ale lepiej mieć coś solidniejszego, a najlepiej kilka różnych rodzajów. Szydło jakie jest każdy wie i do czego służy pewnie też. ;) Główne zastosowanie to robienie i poszerzanie otworów pod szew w skórze.

4.Radełko szewskie: Tworzy wraz z szydłem idealny zespół ds. równych szwów. Składa się z rękojeści, trzpienia oraz takiego specjalnego kółeczka z ząbkami. Długość szwu zależy od ilości ząbków na radełku. Służy do znaczenia miejsc pod szew. Należy przejechać radełkiem w miejscu gdzie chcemy zszyć skórę w wyniku czego otrzymujemy idealnie równe odstępy między dziurkami. Gdy już mamy zaznaczone miejsca gdzie mają być otwory używamy szydła do przebicia skóry na wylot.

5.Wybijak do otworów pod szew: Alternatywa dla szydła i radełka. Wyglądem przypomina widelczyk, a używa się go podobnie do szydła. ustawiamy wybijak w miejscu gdzie chcemy mieć szew i działamy na niego siłą, czyli walimy młotkiem (z wyczuciem ;) ) następnie przesuwamy narzędzie dwa otwory do przodu i powtarzamy czynność walenia. Otrzymujemy idealnie równe odstępy między otworami. Najczęściej wybijaki są sprzedawane w zestawie po 3. Z czterema, dwoma i jednym szpicem.

6.Groover: służy do robienia rowków pod szew. Niezbędne narzędzie dla każdego kaletnika. Używa się go dostosowując odległość ostrza od końcówki. Następnie należy końcówkę groovera przyłożyć do krawędzi skóry i przeciągnąć, a ostrze zrobi rowek pod szew.

7.Edge beveler: Stosuje się go do zaoblenia krawędzi skóry. Narzędzie to posiada specjalny rowek z ostrzem, który przykładamy do rantu skóry, a następnie dociskamy i przesuwamy go od siebie, odcinając róg skóry wzdłuż płatu. Istnieje kilka rozmiarów edge bevelerów, od 1-5 mm.

8.Wood slicker: Kołek z rowkami o różnych średnicach służy do wykończenia krawędzi skóry żeby się nie mechaciła i była ładna i błyszcząca.

I w zasadzie to wszystkie podstawowe narzędzia do skóry, niezbędne żeby zrobić portfel który bez wstydu można było wyciągnąć przy kasie w biedronce ;) Na Youtube jest bardzo dużo filmików na których można obejrzeć jak używać danego narzędzia, oraz wiele technik obchodzenia się ze skórą. Mam nadzieję, że komuś się ten mini-poradnik przyda :)

#goomchucktworzy #goomcraft #narzedzia #diy #poradnik
goomchuck - Kilka osób pytało mnie o narzędzia do skóry, jaki jest podstawowy zestaw ...

źródło: comment_J4m5F7aLMBNaHFpbNKCMDBQ8TsbtDzAR.jpg

Pobierz
  • 6