Wpis z mikrobloga

Chciałem powiedzieć, że te stopy procentowe obecne to jest jakieś #!$%@? nieporozumienie. Ktoś może mi wytłumaczyć o co z tym chodzi? Na mój rozum, to RPP sobie knuje wedle jakichś teorii, że rozpieprzy możliwości oszczędzania ludziom i skłoni ich to do konsumpcji. A jednocześnie tanie kredyty zachęcą ich do inwestycji, tak?

Ale czemu nie podwyższyć stóp, nie dać ludziom przyoszczędzić i po prostu robić inwestycji z oszczędności?

A piszę, bo #gorzkiezale z obecnych warunków lokat ( ͡° ʖ̯ ͡°) nie wiadomo co z piniondzem zrobić, dramat.

#finanse #finanseosobiste #ekonomia
  • 20
@Precypitat: Jak masz wyższe stopy, to masz droższy kredyt - przedsiębiorstwa nie będą inwestować ze swoich pieniędzy, nawet jak je mają zaoszczędzone, bo to bez sensu. Poza tym mniej się opłaca inwestować jak są wysokie stopy - jak masz np. przy jakimś ryzyku wyciągnąć z inwestycji 7% a z lokat dostaniesz 6%, to szkoda ryzykować.
@Precypitat: tu bardziej chodzi o przedsiębiorstwa, one mają sporo oszczędności i nie inwestują ich, niskie stopy zachęcają do ładowania kasy w różne przedsięwzięcia niż trzymanie na kontach, a dla zwykłych konsumentów i tak lepiej, żeby pozostały niskie bo na nich opierają się marże kredytów, a większość ma zamiast oszczędności kredyty hipoteczne czy konsumpcyjne
@Precypitat: no ale lokaty na duży procent oznaczają kredyty na duży procent (tak działają banki), RPP ma przede wszystkim to na uwadze

na pierwszy rzut oka porównywalne z lolkatami (~2%)


no porównywalne, bo taka jest aktualnie w Polsce stopa wolna od ryzyka. ciesz się, że nie jesteś Niemcem albo co gorsza Szwajcarem xD

to trochę brzmi jakbyś był piekarzem i narzekał że ludzie nie kupują chleba w cenie 10 zł za
@inspektor_erektor: ale ja to wszystko rozumiem, tylko tak sobie narzekam :] i niby trafia do mnie argument o skłanianiu ludzi do inwestycji, ale wciąż w mojej sytuacji dla siebie wolałbym większe stopy.

A Szwajcarem mógłbym być - myślę, że wytrzymałbym te ujemne ich stopy ;)
@Precypitat: Po pierwsze niskie stopy na rynkach światowych, po drugie deflacja według obliczeń GUS. Jest bardzo tarni kredyt, zatem nie wiem jak chcesz aby lokaty były powyżej oprocentowania kredytu hipotecznego.