Wpis z mikrobloga

Dokładnie 12 lat temu, 20 października 2004, Mark Shuttleworth ogłosił wydanie pierwszej wersji #ubuntu 4.10 - Warty Warthog, która była oparta na dystrybucji #debian.
https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-announce/2004-October/000003.html

Dziś Ubuntu jest jedną z najczęściej wybieranych dystrybucji Linuxa, co wiemy również ze statystyk wśród serwerów które utrzymujemy w naszej infrastrukturze #webh.

Za Wikipedią:

Głównym celem dystrybucji jest dostarczenie użytkownikom domowym kompletnego, otwartego systemu, który będzie łatwy w obsłudze oraz jednocześnie stabilny, niezawodny i nowoczesny.


Opinie jednak są podzielone.
Jaka jest Wasza opinia? Co wniosło Ubuntu na rynek linuxowy na świecie? Co wniesie przez kolejne lata?

Na zdjęciu Mark Shuttleworth oraz logo Ubuntu

#linux #ciekawostki #informatyka #serwery #komputery #systemyoperacyjne
Pobierz webh - Dokładnie 12 lat temu, 20 października 2004, Mark Shuttleworth ogłosił wydanie...
źródło: comment_LxVgnnTJ99iBiNJDVS9NMMooVmgJocTw.jpg
  • 26
@brudny: tu się nasuwa pytanie czy wyróżniło się Ubuntu ponad Debianem 12 lat temu, że już przy pierwszej wersji zyskało sporą popularność.
@webh: ubuntu szanuje jak #!$%@? za stabilność w porównaniu do windowsa 8.1 jakiego mam postawionego obok. Ostatnio OS X wpadł w ręce i oba systemy są o kilka klas wyżej od windy. Ludność powinna zacząć opuszczać ten smutny autobus wyjeżdżający z zajezdni Microsoft.
@fervi: Pytanie czy rozwijając inne rozwiązania nie wprowadzając własnych (działających natywnie na własnych produktach), produkt w postaci Ubuntu osiągnąłby to co osiągnął...

@cruc: Myślisz, że Mint zostałby powołany gdyby nie Ubuntu?
@webh: Używałem przez długi czas praktycznie od początku. Przestałem jak zamiast spójnego systemu opartego na znanych rozwiązaniach zaczęli budować system oparty na własnych rozwiązaniach. Nie wiem jak to wygląda teraz ale od czasu jak odkryłem Archa to nie mam ochoty sprawdzać.
@webh: powiem tak... ogólnie nie przeszkadza mi to, że robią coś po swojemu, bo mają jak najbardziej do tego prawo, ale skoro mówią o swoim systemie, że jest przeznaczony dla desktopów to niech się tego trzymają (wersja serwerowa swoja drogą). Od 3 lat żadnych większych zmian w środowisku Unity nie widziałem - nie jest dla mnie nowością to, że pasek można sobie zrzucić na dół, bo to można było robić w
czym Arch przeważył?


@webh: Budowaniem spójnego systemu opartego na znanych rozwiązaniach. Reguła KISS bardzo mi odpowiada. Arch, wbrew pozorom okazał się mniej czasochłonny, bo raz skonfigurowany działa do dzisiaj. Ubuntu, co 6 miesięcy trzeba było jednak poświęcić trochę uwagi.
#debian jest wystarczajaco [...] nowoczesny


@brudny: debian, nowoczesny - wybierz jedno, no chyba że jedziesz ciągle na testing albo Sid - ale to się na produkcję nie nadaje
// piszę to jako admin systemów linuksowych
@webh: opierałem, debian & ubuntu + obecnie (administracja nie jest moją główną działką) ze względu na wymagania firmy RedHat/Centos

sprostowanie, na produkcję nie nadaje się testing albo Sid, bo sam debian nadaje się świetnie tylko czasem trzeba się ratować backportami