Wpis z mikrobloga

@rvsky gdy uczysz się tylko podstaw to i tu i tu będzie ci to bez większej różnicy, ale jeśli już chodzi o szukanie rozwiązań do bardziej zaawansowanych rzeczy i ogólnie robienie bardziej zaawansowanych rzeczy to łatwiej wychodzi na linuksie. Więc od razu najlepiej zacząć na linuksie i go też przy okazji poznawać - to się może przydać nie tylko przy PHP :)
@rvsky: Ubuntu. Nauczysz się przy okazji ograniczeń związanych z uprawnieniami do plików (chyba, że fastcgi/suphp). MySQL też powinien być ciutkę szybszy na linuksie niż pod windowsem (chyba, że ta mułowatość wynika z tego, że mam win10).
@rvsky:
1. Chyba większość hostingów działa pod kontrolą Linuksa (te darmowe na pewno), więc pracując na Ubuntu poradzisz sobie z serwerem (będziesz wiedział jak instalować biblioteki, konfigurować hostingi itd.
2. Nie jestem specjalistą w Windows, wiem że posiada jakiś scheduler czy coś takiego, ale znowuż w pracy strony mamy na serwerach linuksowych (ubuntu, centos, debian) i wykorzystujemy cron. Pracujesz na linuksie, będziesz umiał korzystać z CRONa.
3. W pracy mam 6
@rvsky:

czemu?


Bo na linuksie przydatne narzędzia po prostu działają. Instalujesz jedną komendą, nic więcej nie musisz robić zazwyczaj tylko korzystać. Jest na ten system wszystko - zazwyczaj za darmo. Jest to system darmowy, sprawny i sprawdzony. Używają go ludzie którzy się znają na rzeczy, i którym funkcjonalność jest ważniejsza niż wygląd.

Windows mnie #!$%@? automatycznymi aktualizacjami. Nagle Cię zmuszają do tego byś zrobił update i robią to bardzo natrętnie. Nie
@rvsky: windows + vagrant/docker, imho najlepsze rozwiązanie


@Jurigag: Na Vargrancie (a właściwie VirtualBox), shared folders są tak niewydajne, że trzeba kombinować z jakimiś rsyncami etc. Docker na Windows to proteza. Oba rozwiązania są przeznaczone pod Linuksa.

@rvsky na Linuksie PHP jest sporo wydajniejszy. Poza tym, jak napisali poprzednicy - soft po prostu działa. Do tego jak napisałem wyżej - jakbyś się chciał pobawić np. Dockerem, to na Linuksie jest to
Docker na Windowsie nie jest proteza


@Jurigag: Jest. Pod spodem to jest wirtualizacja via Hyper-V, czyli i tak stoi tam w sumie Linux (niekompletny). Przy okazji żeby mieć Hyper-V trzeba mieć wersję Windows Pro. Docker to kontenery LXC (Linux Containers). Nie ma LXC na Windowsie.

net file system,


To jedno z obejść. Vagrant z zasady miał działać przez shared folders. Innym rozwiązaniem może być, żeby działać na "zdalnym" projekcie przez SSH/SCP/SFTP
@zakopiak: nfs nie jest żadnym obejściem xD jest to po prostu inny sposób na shared folder, na linuxie NFS działa również szybciej niż zwykły shared folder, to nie jest żadne kombinowanie, instalujesz plugin, edytujesz vagrantfile i tyle