Wpis z mikrobloga

Pytanko małe, w jaki sposób najłatwiej sterować ciśnieniem agregatu hydraulicznego? Regulując prędkość pompy zmieniam wydatek doprawadzany do układu, ale czy ciśnieniem też liniowo udaje się w ten sposób w miarę liniowo operować w ten sposób? Czy lepiej jakiś zawór przed siłownikami? Sprzęt to nie jest problem w tym wypadku.
#automatyka #inzynieria
  • 8
@raFFcio: pompa hydrauliczna, silnik indukcyjny 1,5kW 1500obr/min cisnienie około 20MPa, syngał sterujący najprawdopodobniej 4..20mA lub 0-10V, zależy co kupię za moduł do sterownika. Koszty powiedzmy takie umiarkowane, żeby było w miare porządnie
@prondzyk: Czyli hydraulika siłowa. To w tej kwestii obawiam się, że nie pomogę za bardzo.
Wydaje mi się, że nie bardzo można regulować obrotami pompy - przy stałym ciśnieniu będzie Ci mocno spadał wydatek, a ten z kolei potrzebny jest do napędu siłowników lub innych przyborów. Chyba tutaj stosuje się jedynie zawory na dławieniu zasilania lub powrotu - a to pewnie zależy od układu hydraulicznego i przyborów.
W ogóle taka pompa
@raFFcio: dzięki za odpowiedź, potestuje jeszcze sprzęt i może do jeszcze dodatkowych wniosków.
Maszynka ma być dość prosta, jednak z hydrauliką siłową nie miałem też za bardzo do czynienia. Mam za zadanie zmieniać siłę docisku siłownika w zależności od występującej sytuacji tak po krótce mówiąc.
@prondzyk: To wydaje mi się, że najprościej i najtaniej będzie zastosować albo zawór dławiący proporcjonalny, albo zawór przełączający/rozdzielający z powrotem do akumulatora - również proporcjonalny. Takie zawory mogą mieć pilota, albo sterowanie bezpośrednie, mogą też mieć sygnał zwrotny o położeniu jeżeli tego potrzebujesz.