Wpis z mikrobloga

Mam #pytanie do #elektronika - badałem układ złożony z dwóch połączonych szeregowo rezystorów, jednego o oporze elektrycznym równum 1.5 kOhm i drugiego z oporem 6.5 kOhm. Gdy wyliczyłem dla obu rezystorów natężenie płynącego przez nie prądu z prawa Ohma, to dla rezystora z mniejszym oporem natężenie było o około 12% większe od natężenia w obwodzie zmierzonego amperomierzem. Dla rezystora z większym oporem praktycznie nie było rozbieżności. Czym może to może być spowodowane? Mniejszą temperaturą w rezystorze o mniejszej wartości oporu?
  • 29
@przech: No wiem, ale w pomiarach wyszła mi drobna rozbieżność (np. 0.82 vs 0.72 mA przy 6V), dlatego pytam czym może to być spowodowane. Dla rezystora o wyższym oporze nie było takich rozbieżności.
wodzie zmierzonego amper


@kocham_jeze: no to źle opisałeś, każdy się zastanawiał jak niby miał popłynąć inny prąd przez dwa rezystory połączone szeregowo... Tak jak @Jarek_P napisał przyczyną pewnie jest tolerancja. Dzieliłeś przez rezystancję katalogową czy zmierzoną omomierzem? Jeżeli to pierwsze to spróbuj tego drugiego ( ͡° ͜ʖ ͡°)