Wpis z mikrobloga

Mam pytanie dotyczace czujnika zanieczyszczen figaro tgs8100 ktorego datasheet znajdziecie tu http://www.memsgassensor.com/wp-content/uploads/2013/11/tgs8100_technical-infomationen_rev00.pdf
Na wyjściu układu czujnika dostaje napięcie które potrzebuje aby obliczyć Rs czyli rezystancje czujnika w zanieczyszczonym powietrzu która jest potrzebna zeby obliczyc wspolczynnik Rs/Ro potrzebny do ogarnięcia wspolczynnika zanieczyszczenia i chodzi mi wlasnie o to Ro czyli rezystancje czujnika w czystym powietrzu, jak moge ją obliczyć lub ile ona wynosi ponieważ w datasheecie nie moge znalezc takiej informacji chyba ze cos przeoczylem.
#elektronika #czujnik
  • 5
@mlotek123: Tak pobieżnie przeglądając ten datasheet wydaje mi się, że ten sensor nie nadaje się do mierzenia wartości bezwzględnych i musisz go sobie sam "skalibrować" w czystym powietrzu

Y-axis shows the ratio of sensor resistance in 10ppm hydrogen (Rs) compared with sensor resistance in fresh air on the same day (R0)
@mlotek123: Tak jak pisałem: nie zagłębiałem się dokładnie w datasheet. Nie wiem jaka jest powtarzalność między czujnikami (podejrzewam, że dlatego podają wszystko jako Rs/R0, bo R0 może mieć rozrzut) i stabilność w funkcji czasu, temperatury czy innych czynników zewnętrznych.

Może wystarczy skalibrować urządzenie na etapie produkcji a może trzeba cyklicznie ustalać wartość dla "czystego" powietrza
@mlotek123: sprawdzasz rezystancje na czystym powietrzu (czytaj: takim gdzie skalibrowany przyrząd podaje dana wartość), następnie ustawiasz ta rezystancje na potencjometrze od kalibracji/wpisujesz do programu (zależnie od implementacji) i voila