Wpis z mikrobloga

@QBA__: Tak z ciekawości, czemu stabilizator low drop mógłby się nie nadać? Jedyny problem może być taki, że się przegrzeje a ten z Allegro nie ma chyba zbyt dużego radiatora - ale z dokładnością do tego, to powinien działać.
@hrumque: Wielka strata energii w ciepło to halogeny, jeśli mirek potrzebuje prądu do nano, lcd i dwóch dallasów to może straci 1W? A może mniej.
BTW, do firmy przyjechał laser 1,7kW 10um, i w nim wsadzony na płytce prototypowej właśnie 7805, w jakiejś dinowej obudowie. Aż nie wierzyłem, że tak ma być.
Tak z ciekawości, czemu stabilizator low drop mógłby się nie nadać?


@radekrad: Max napięcie wejściowe - tak na styk.
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm1117.pdf
W Absolute Maximum Ratings jest 20V - nawet sam się zdziwiłem ze tak dużo, a w Recommended Operating Conditions dają max 15V. Tak jak pisał @adgebworthy:

akumulator ma więcej niż 12V na zaciskach

Zdarzy się i 14V nie raz podczas gdy silnik jest odpalony - możesz sprawdzić. Tak czy inaczej
@QBA__ @Analityk: A do arduino pro mini (i wszystkich innych) nie można po prostu zapodawać 12V? Wiem, że tak kiedyś zrobiłem i mi się przestał działać. Wciąż nie wiem dlaczego - one mają własny stabilizatorek low drop, który powinien wziąć na klatę takie napięcie?
@radekrad:

A do arduino pro mini (i wszystkich innych) nie można po prostu zapodawać 12V? Wiem, że tak kiedyś zrobiłem i mi się przestał działać. Wciąż nie wiem dlaczego - one mają własny stabilizatorek low drop, który powinien wziąć na klatę takie napięcie?

Powiem szczerze że jeszcze nigdy w sumie nie robiłem sobie czegoś do auta, ale kolega z pracy podobnie jak Ty robił termometr na arduino i wyświetlaniem temperatury korzystając
Pobierz QBA_ - @radekrad:
 A do arduino pro mini (i wszystkich innych) nie można po prostu za...
źródło: comment_SUVAvzd3n8yqkGZgwXgXieHyzoYcgnIq.jpg
@QBA__: Dzięki za odpowiedź, przy czym mi chodziło raczej o zasilanie z akumulatorków (to @mmkar pytał o samochód). Tak tylko zapytałem, bo mi się arduino spaliło, mimo że napięcie z akumulatora było zgodne ze specyfikacją (a przynajmniej ze specyfikacją oryginalnych arduino, a ja korzystałem z chińskiego klona - nie wiem, czy to ma wpływ).
@radekrad:

to @mmkar pytał o samochód

kurcze faktycznie - myślałem, że do OPa piszę.

bo mi się arduino spaliło, mimo że napięcie z akumulatora było zgodne ze specyfikacją (a przynajmniej ze specyfikacją oryginalnych arduino, a ja korzystałem z chińskiego klona - nie wiem, czy to ma wpływ).

A padło od razu, czy zasilałeś z tego jakieś obciążenie indukcyjne przy okazji(silniczek, cewkę przekaźnika itp.)?
@QBA__: Miałem napięcie z akumulatorka Li-Ion trochę ponad 12V do arduino 3.3V, do którego układu był jeszcze podłączony HC-12 (radio na 433). No i podziałało może kilka minut i padło. Cóż, zdarza się - w takim przypadku to chyba jednak lepiej używać bucków (przede wszystkim by prądu nie marnować). W każdym razie dzięki za pomoc - zawsze jest dobrze trochę pozgłębiać wiedzy :)
@radekrad: Wpisujesz w google arduino uno, znajdujesz stronę producenta, scroll scroll, technical spec, zalecane napięcie zasilania 6-12V. To się tyczy zasilania podanego na gniazdo zasilacza, nie bezpośrednio na płytkę czy na piny IO.
W samochodzie dzieją się cuda, podczas odpalania napięcie mocno spada, podczas ładowania może (powinno) wynosić 14,4V (@QBA__ jak masz mniej niż 14 przygotuj się do wymiany aku)
Z drugiej strony zabezpieczenia podane na rysunku przez QBA są trochę