Wpis z mikrobloga

Mirki jak poszerzyć swoją wiedzę o Linux-ie? Mam zainstalowane Ubuntu od paru miesięcy, ale zrobienie czegokolwiek to dla mnie głównie kopiowanie turiali internetowych.W konsoli czuje się nadal nieswojo, nie wiem co do czego służy. Czytam książkę "Jak działa Linux. Podręcznik administratora", po stu stronach i trochę się zniechęciłem. Książka nie wchodzi mi zbyt dobrze, wydaje mi się, że potrzebuję szerszego spojrzenia na cały system, a nie opisu poszczególnych plików i poleceń programów, bo ja nie rozumiem do końca po co one są jak to się wszystko łączy itp. Może powinienem zacząć od jakiejś książki ogólnie o systemach operacyjnych? Mirki doradźcie coś ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#linux #systemyoperacyjne
  • 5
@FAQGAG: Zacząć sobie tworzyć problemy i je rozwiązywać. Poszukaj tutorialiów necie na temat działania poleceń np uw-team kiedyś miało fajną serię gdzie pokazywali podstawdy/triki w bashu w przystępnej formie. Poszukaj zadań w internecie, zacznij pisać skrypty. Analizuj co robią polecenia, które kopiujesz. Najłatwiej uczyć się linuksa rozwiązuąc problemy.

Przy archlinuksie można się też trochę nauczyć. Postaw sobie archlinux na maszynie wirtualnej. Potem na lokalnym pc.

Ewentualnie kup sobie jakieś raspberyy i
@FAQGAG: Zainstaluj Archa albo Gentoo - serio. Te dystrybucje wymuszają na użytkowniku pogłębienie wiedzy o systemie w trakcie jego instalacji i dostosowywania do siebie. Osobiście czuję się w Linuksie bardzo komfortowo i uważam, że zawdzięczam to głównie właśnie decyzji o spróbowaniu Archa.