Wpis z mikrobloga

Przyznam szczerze, że jestem słabiutki z historii - trochę przez to winię system edukacji i sposób jak w szkole podstawowej/średniej byłem zmuszany do nauki, oraz sposobu pisania książek. Zafascynowała mnie tylko pod koniec nauki - czyli współczesnosć i II Wojna Światowa. Im człowiek starszy, tym bardziej brakuje mu tej wiedzy. Teraz przykładowo oglądam "Potop", uzupełniam wiedzę z tamtego okresu - od Wikipedię po specjalizowane portale.
Do rzeczy - czy może mi ktoś polecić jakąś książkę/zbiór książek ze spinanymi podstawami historii Polski? Np. żeby Potop Szwedzki był opisany na kilku stronach - nie chodzi mi o bardzo dokładne działania wojenne, ale o fakty historyczne z dodatkowym komentarzem i intepretacją jakiegoś ogarniętego historyka. Chodzi mi głównie o historię Polski.
#historia
  • 8
@bachus nie są to książki naukowe, ale polecam zaznajomić się z twórczością Jacka Komudy (np zacznij od Samozwańca, gdzie akcja dzieje się podczas tzw Dymitriad), pierwszej szabli Rzeczypospolitej! =)
@bachus: Myślę że jako podstawy dobrze się spiszą po prostu podręczniki akademickie historii, np Stanisława Szczura Historia Polski średniowieczna, Topolski Historia Polski (całościowa), M. Markiewicz Historia Polski 1492 - 1795 (polecam), dalej jeszcze Jerzy Zdrada historia Polski pod zaborami 1975 - 1914, a do historii XX wiecznej masz taką masę książek że nawet nie trzeba ich wymieniać;) To takie podstawy podstaw, jeśli coś cię tam zainteresuje to większość z nich ma