Wpis z mikrobloga

Hejo,
Moja agama kilka miesięcy temu miała wykryte pasożyty - nicienie. Dostała od weterynarza leki raz dziennie przez 3 dni. Agama do terrarium kwarantannowego - tam ją trzymałem prawie 2 tygodnie. Oczywiście główne terrarium odkarzone, wypalone i po dwóch tygodniach agamę z powrotem wrzuciłem do terrarium. Niestety poprawy w ogóle nie widziałem - dalej brak apetytu, raczej nie biegała po terrarium. Z rzadka jakiś kawałek marchewki zjadła z bazylią/melisą. Żadnych karaczanów nie chciała w tym czasie. Podsumowując - jakieś dobre 2-3 miesiące nie chciała właściwie nic jeść. Jakoś w grudniu zaczęła się co raz bardziej ruszać i chętniej przesiadywać pod wyspą ciepła. Jakoś w połowie grudnia dałem podsunąłem pod nią całe pudełko z karaczanami to nawet chętnie je zjadała. I tak było co jakiś czas, aż zrobiła drugi raz kupkę (31.12.16) i dzisiaj mam wynik od weterynarza - pierwotniaki ( ͡° ʖ̯ ͡°) Wielkie WTF. Agama znowu zaczęła jeść, ruszać się, a tutaj pierwotniaki...

Nie wiem co o tym myśleć. Możliwe, że weterynarz się mógł pomylić? Skoro agamie właściwie się sporo poprawiło?

#agamy #terrarystyka #agama
  • 8
Nie wiem co o tym myśleć. Możliwe, że weterynarz się mógł pomylić? Skoro agamie właściwie się sporo poprawiło?


@SiDi: Trudno bardzo pomylić pierwotniaki z nicieniami. Do tego u gadzin niektóre pierwotniaki to komensale - nie szkodzą. Wet ma doświadczenie w gadach? Skąd jesteś?
@kfasu: @OttoVonAnus: @GregPelka: 04.2015 wiek urodzenia. Nie tyle poluje co w pojemniczku jej podsunąłem pod łeb i brała je sobie.
Może to było zimowanie, ale że rozpoczęła je jakoś z końcem sierpnia? Jestem z Jarocina, dostałem od rodziców telefon, że to jest Eimeria pierwotniak.
Ogólnie wielkie WTF. Bo ja sam stwierdziłem oraz rodzice, że agama ma się dobrze - pobiega po terra, nie leży w jednym miejscu, interesuje się
@SiDi gdzieś na TCP był podpięty temat o polecanych wetach od gadów w całej Polsce. Jeśli masz przeczucie ze wet może się mylić to zawieź kupę do kogoś innego.

Eimeria sp są dla gadów niebezpieczne. Terrarium do odkarzenia.
Jestem z Jarocina


@SiDi: To najlepiej umówić się na wizytę, wsiąść w auto i do Poznania. Dobrych gadzich wetów tam nie brak.
Tu masz z TCP:
http://www.terrarium.pl/t/vet?sort_col=field_102&sort_order=asc&per_page=50

Zajączkowski chyba też do Poznania się przenosił. Ewentualnie możesz umówić się i odwiedzić Mateusza Rawskiego. On nie weterynarz, głównie skorupiarz, ale zna się na gadzinach jak mało kto :)
https://www.facebook.com/mateusz.rawski.581?ref=ts&fref=ts

Pytając cytatem z TCP:

A że tak zapytam - czy do tej pory w
@GregPelka: @OttoVonAnus: Ta, terrarium do odkarzenia - to wiadomo. Wszystko to co się da wyrzucę, a resztę odkażę Virkonem/octem. Jestem po rozmowie z weterynarzem i powiedział mi, że ten pierwotniak na szczęście nie jest liczny. Lek jaki zaproponował to taki, że jutro zaaplikuje jedną dawkę, a kolejną po 7 dniach.
No nic, zrobię jak ostatnim razem - terrarium kwarantanna na jakiś okres... Ale kurde, żeby miała pierwotniaki skoro tak dobrze
@SiDi: czasem pasożyty nie robią agamie tak źle, ze nie widać miany w ich zachowaniu, dopiero większe ilości nieco je "przytłumiaja", albo jak za pierwszym razem przy nicieniach - jest mega apatia. Po ierwsze - potwierdź kupkę u innego weta, najlepiej takiego, który zna się na gadach. Druga sprawa - czyszczenie terra. Jak już drugi raz trafiasz na robaczki, to pewnie przyleciały z karmówką. Polecam kupić lampę UVC, to taka sterylzująca,