Wpis z mikrobloga

Za zgodą użytkownika @broker z forum SSC, udostępniam niniejszy wpis na temat sytuacji politycznej Kurdów w Syrii, dążeń, przymierza z pozostałymi klanami zamieszkującymi północne tereny kraju. Interesujący, acz czy nie nazbyt optymistyczny?

Federacja Północna Syria to nie tylko Kurdowie. Z każdym dniem dominacja Kurdów wręcz słabnie. I Kurdowie idą w to i bardzo słusznie. Oni nie chcą kurdyjskiego państwa w Syrii, tylko chcą być elementem szerszej federacji. Dlatego mamy Federację ze stolicą w Qamishli i siły zbrojne SDF. Tam są Kurdowie, Arabowie, Asyryjczycy, Ormianie itd.

Kolejne klany arabskie z prowincji Raqqa deklarują poparcie dla Federacji, a ludzie zaciągają się do SDF. Federacja i SDF rosną w siłę, bo z każdą zdobytą wioską mają więcej rekruta, a koalicja anty-ISIS z USA na czele zbroi ich. Kurdowie nie pchają się na arabskie ziemie. Wiedzą, że to bez sensu. Jedyne czego pilnują, to monopolu SDF na walkę i kontrolę zdobytych ziem. Jeśli jakieś ugrupowania nie chcą się SDF podporządkować, są natychmiast (i słusznie) pacyfikowane. Żadne FSA, czy inne 'umiarkowane' opcje nie wchodzą w rachubę.

Oczywiście, że SDF może ruszyć na Deir-Ezzor. To ich ziemie, okupowane przez ISIS.

SDF jest anty-ISIS, anty-Turcja i anty-Assad. Z tym, że akceptują Assada w Damaszku, Latakii, Aleppo, Hamie, Homs i pewnie Palmirze. Może nawet podzielą się Deir-Ezzor. Federacja nie jest głupia, chcą się z Assadem dogadać, szczególnie, że ten wydaje się barankiem przy ISIS, Nusra czy Turcji.

Assad z kolei nie ma szans pokonać Federacji. On dobrze o tym wie. Przyszłość Syrii to taka czy inna koegzystencja obu stron. ISIS padnie, to kwestia czasu. Pozostaje jedynie kwestia Idlib i turecka inwazja. Assad nie zrezygnuje z Idlib, to będzie dla niego priorytet. Turcja buduje mury na granicy z syryjskim Kurdystanem, co najlepiej dowodzi, że już wiedzą, że przegrali i chcą się odgrodzić. Erdogan też nie jest w stanie pokonać SDF, szczególnie, że ta wygrywa walkę dusz o arabskie klany, w przeciwieństwie do tureckiej 'FSA', czy islamistycznych ugrupowań w Idlib. Turcja zdołała jedynie zainstalować się na skrawku ziemi dzięki porozumieniu z Rosją, za cenę zdrady Aleppo. Rosja z kolei jak zwykle cwana, Aleppo to wartość, a do tego wbijają klin między Turcję i USA/NATO.

Kurdowie w Syrii okazali się wyjątkowo dojrzali i dalekowzroczni. W koalicji z Arabami, zarówno Assad jak i Turcja mogą im skoczyć.

Federacja Północnej Syrii robi się na naszych oczach siłą, którą można sobie pomijać z rozmowach w Astanie, bo one i tak nic nie znaczą. W realnym wymiarze liczą się z nią już wszyscy, a przyszłość Syrii bez nich nie istnieje.


źródło

#syria #kurdystan #kurdowie
  • 38
@Abu_Hajar_ibn_Zbigniew: spoko wyzywał mnie od gimbazy ... ale tak naprawdę to Kurdowie też walczą po stonie ISIS i to niegdyś było prawie 30% głównie z terenów Iraku. Tam po Halabdży szła duża pomoc dla ofiar Saddama i tam Kurdowie są dość ortodoksyjni. Zresztą http://www.rudaw.net/english/kurdistan/290320153 np Ziad Salim Mohammad Ali al-Kurdi, the top ethnically Kurdish ISIS leader, has been killed by US-led coalition airstrikes last night in Mosul,” the KRG’s National Security
@bijotai: no widziałem waszą wczorajszą/przedwczorajszą dyskusję, co pogniłem z potęgi argumentów to moje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
O Kurdach w ISIS wiem, choć 30%, co daje kilkanaście, czy kilkadziesiąt tys mnie zaskakuje.
BTW ostatnio też kilku peszmergów aresztowano za handlowanie z ISIS. Ponoć przemyt między tymi stronami ma ogromną skalę.
@Abu_Hajar_ibn_Zbigniew: jest i był a najlepsze, że swego czasu iraccy Kurdowie potrafili wydawać tureckim siłom bezpieczeństwa swoich ziomków, którzy jako członkowie PPK uciekali do Kurdystanu. Barzani miał swego czasu świetne stosunki z Turcją. Kurdowie zresztą mają bardzo niefajną kartę z czasów Ludobójstwa Ormian. Generalnie to jak wrzuciłem co nieco o tureckich Leopardach pod Al Bab na podstawie rosyjskich forów i niemieckich artykułów to przeszło bez echa a pyskówki i trupy zawsze
@Abu_Hajar_ibn_Zbigniew: Bo wg źródeł (International Institute for Strategic Studies. The Military Balance 2016 James Hackett) SyAF mają sprawnych +/- 27 helikopterów transportowych Mi-8/17 z tego do działań w tamtym rejonie max 10 sztuk. Trasa tam i powrót to koło 500 km z T4 a z Chmejmim do DeZ będzie blisko 700 km w dwie strony. Mi-8/17 w wysłużonej wersji w Syrii ma zasięg tak ok 600 km z dodatkowymi zbiornikami
@Abu_Hajar_ibn_Zbigniew: to sa fakty tardzie https://en.wikipedia.org/wiki/Siege_of_Menagh_Air_Base#cite_note-Fisk-34 . YPG wspolpracowala z Al -Nusra w mordowaniu syryjczykow. To ze USA wspiera IS to bylo sporo przypadkow chociazby gdy USA bombardowalo PMU lub SAA zabijajac lacznie ponad 100 zolnierzy a raniac jeszcze wiecej. Albo gdy USA chronilo IS uciekajace z Faludzy i zabranialo Irakijczykom im bombardowac. Uzieminil Irackie samoloty zeby chronic IS. Nie wspomne ze USA przekazalo IS sprzetu do uzbrojenia calych dywizji. No
@marek-kczr: ty tak na poważnie? Pomijając intrygującą składnię i literówki oraz brak polskich znaków to masz coś sensownego do napisania? Jak tam śmigłowce? Teraz już wiesz ile ich jest i jakie mają dane techniczne? Widziałeś gdzieś te sto ciał żołnierzy SAA? Ofiar tego pomyłkowego bombardowania było dużo mniej ale przecież fakty są tobie obce. Dalej sami Rosjanie mają na swoim koncie kilka friendly fire ale to wojna więc takie pomyłki bywają.